GN 41/2019 Archiwum

Jakimi jesteście katolikami? przejdź do galerii

W Zakliczynie 20 marca blisko 200 młodych przyjęło sakrament bierzmowania z rąk bp. Leszka Leszkiewicza.

Czy zdają sobie sprawę z tego, że zstępuje na nich sam Duch Święty? - Patrząc na nich, na ich zaangażowanie, podejście do kwestii dotyczących naszej wiary, można i da się zauważyć, że jest w nich chęć i pragnienie otwarcia się na działanie Boga, działanie Ducha Świętego, chęć otwarcia się na tę wielką tajemnicę naszej wiary, jaką dla nas wszystkich jest bierzmowanie - mówi ks. Mateusz Wójcik, wikariusz parafii św. Idziego w Zakliczynie, który przez ostatni rok przygotowywał tu młodzież do bierzmowania.

Bodaj najczęstszym patronem wybieranym dzisiaj przez młodzież był św. Krzysztof, a także św. Rita. Sara Słowińska z parafii św. Idziego w Zakliczynie za patronkę obrała św. Klarę. - Całe swoje życie oddała Bogu. Zaimponowała mi również jej postawa ubóstwa. Jest przykładem, jakiego dzisiaj nam bardzo potrzeba - mówi dziewczyna.

20 marca w kościele św. Idziego w Zakliczynie sakrament bierzmowania przyjęło 111 osób z takich parafii jak Podole, Przydonica, Gródek nad Dunajcem, Siemiechów, Filipowice, Brzozowa, Dzierżaniny i Paleśnica. Ponadto podczas następnej Mszy św. Duch Święty zstąpił kolejne 88 osób, z czego 56 bierzmowanych było z parafii św. Idziego w Zakliczynie, 18 z parafii MB Anielskiej w Zakliczynie i 14 osób z parafii Podwyższenia Krzyża w Janowicach.

- Dziś Duch Święty się napracuje, ale to On uzdalnia nas do tego, żebyśmy nie zmarnowali życia - mówił bp Leszkiewicz, a przy tym pytał zebranych, jakimi są katolikami. Nie wymagał głośnej odpowiedzi, ale zastanowienia się, dlaczego kroczymy drogą wiary.

- Przecież nie dla folkloru, zwyczaju czy religijnej tradycji tu jesteśmy, ale dla niewyobrażalnego szczęścia, dla wieczności - przypomniał. Za wzór stawiał św. Józefa, patrona dzisiejszego dnia, by młodzi tak jak on dojrzewali w wierze i podążali ku Bogu.

Wskazywał, by młodzi poznali Boży plan, zamysł wobec nich, a potem go przyjęli i szli z nim w życie, objawiali go światu. - Niech nikt, patrząc na was, nie ma wątpliwości, że jesteście uczniami Jezusa w świecie - mówił hierarcha. Zachęcał młodzież i ich rodziny, by w domu rozmawiali o Bogu, a także by w parafiach zostawiali ślad i zaangażowali się w grupy tu działające.

Rodziców prosił, by nie traktowali młodych jak małe dzieci, ale wymagali od nich coraz więcej. - Jednej rzeczy jednak nie możecie im odmówić. Oni mają prawo widzieć, że mama kocha tatę, a tato kocha mamę. Na tej miłości buduje się fundament szczęścia waszych dzieci - zauważył bp Leszkiewicz. Dziękował także księżom i świadkom.

Składka podczas bierzmowania przeznaczona jest na Fundację Arcybiskupa Jerzego Ablewicza, która funduje stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin z diecezji tarnowskiej. Z tych stypendiów każdego roku korzysta też młodzież tutejszej parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL