Nowy numer 2/2021 Archiwum

Podkowiec mały, a czyni cuda

Diecezja tarnowska uhonorowana Znakiem Jakości "Kraina Podkowca".

Na zamku w Nowym Wiśniczu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „Pro Natura”, które realizuje m.in. projekt ochrony rzadkiego gatunku nietoperza - podkowca małego.

Laureaci gali   Laureaci gali
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Kapituła przyznaje wyróżnienia instytucjom i osobom prywatnym. Instytucje zasłużone w ochronie podkowca otrzymują Znak Jakości „Kraina Podkowca”, zaś osoby prywatne - statuetkę „Złoty Podkowiec”.

Nagrodę otrzymała diecezja tarnowska, a w imieniu biskupa tarnowskiego odebrał ją ks. Zenon Tomasiak, proboszcz w Jodłowej, uhonorowany w 2016 roku „Złotym Podkowcem”.

- Warto chronić ginące gatunki. Z pewnością nie jest to kłopot ani dla księdza, ani dla parafian, ponieważ podkowiec jest bardzo dyskretnym nietoperzem i nawet gdy wlatuje podczas nabożeństwa do kościoła, parafianie mają świadomość, że żyją w zdrowym środowisku - mówi ks. Tomasiak.

Znak Jakości „Kraina Podkowca” otrzymali również dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej Piotr Jędrzejas, Pieniński Park Narodowy, opactwo cystersów w Szczyrzycu oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

Ks. Jan Pipka otrzymał "Złotego Podkowca"   Ks. Jan Pipka otrzymał "Złotego Podkowca"
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Z kolei „Złotego Podkowca” otrzymał ks. Jan Pipka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Krynicy-Zdroju. - Kiedy stanąłem przed problemem remontu dachu na naszej cerkwi, pomyślałem, że to niemożliwe, ale dzięki obecności kolonii podkowca remont okazał się bardzo prostą sprawą. Podkowiec czyni cuda - żartuje ks. Pipka.

Statuetkę przyznano również dr Bożenie Kotońskiej z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Jolancie i Andrzejowi Węglom.

Uroczystość odbyła się w ramach jednej z największych imprez turystycznych w regionie - „Korona Pogórzy”, która trwa od 31 do 2 kwietnia. Nagrody wręczał Rafał Szkudlarek, koordynator projektu ochrony podkowca małego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama