W Gródku nad Dunajcem odbyły się rekolekcje dla członków parafialnych rad duszpasterskich. Była też próbka synodowania.
W pierwszym terminie rekolekcji dla członków parafialnych rad duszpasterskich, które odbyły się w dniach 31 marca do 2 kwietnia, uczestniczyło ponad 80 osób. Prowadził je ks. dr Dariusz Brzegowy z Sądu Biskupiego w Tarnowie.
Z uczestnikami spotkał się także bp Leszek Leszkiewicz oraz ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Oni podczas spotkania poruszyli temat V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
- Państwa zadanie i praca także w czasie synodu będzie bardzo ważna, dlatego już dzisiaj chciałbym was bardzo prosić i zachęcić do włączenia się w synod, który się rozpoczął i znajduje się w fazie przygotowawczej - mówił do członków parafialnych rad duszpasterskich ks. Zbigniew Pietruszka.
Ksiądz Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, mówił o roli i zadaniu rad duszpasterskich podczas V Synodu Diecezji Tarnowskiej Beata Malec-Suwara /Foto Gość Obok kapłanów, osób konsekrowanych w zgromadzeniu synodalnym zasiądą także świeccy, wybierani spośród członków Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, którą tworzą wybrane osoby z poszczególnych rad parafialnych. Obecnie rada ta liczy ok. 40 osób, ale jej kadencja powoli dobiega końca. Wybory do rad odbędą się prawdopodobnie na jesień jeszcze tego roku. Członkowie parafialnych rad duszpasterskich będą tworzyć także parafialne zespoły synodalne, które zostaną powołane w swoim czasie. To do nich będą dołączać się także przedstawiciele różnych ruchów, stowarzyszeń, instytucji i organizacji kościelnych działających na terenie parafii.
- Najważniejsze to modlitwa. Musimy się teraz dużo modlić za synod, za Kościół tarnowski, biskupa tarnowskiego i nasze parafie. Ta modlitwa musi być takim błaganiem o otwarcie się na to, co Duch Święty chce powiedzieć Kościołowi tarnowskiemu - tłumaczył członkom rad parafialnych bp Leszek Leszkiewicz, przewodniczący Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
Druga sprawa to docieranie do wszystkich z informacją o synodzie. - W porozumieniu z proboszczem mówicie o synodzie w waszych parafiach - zachęcał bp Leszkiewicz, a jako kolejną kwestię wymienił szukanie tych obszarów, którymi synod powinien się zająć.
- Niech państwo uczciwie popatrzą na to, co się dzieje w waszych parafiach. To przy synodzie jest bardzo ważne, żeby dokonać w nich rzetelnej oceny stanu naszej wiary - mówił biskup, zauważając, że Kościół w ostatnim czasie bardzo się zmienił. - Jeszcze kilkanaście lat temu rodzina w sposób naturalny przekazywała wiarę. Nie tak dawno rozmawiałem z młodą mamą, która mówiła, że kiedy była dzieckiem, rodzice pilnowali ją w domu, żeby każdy dzień kończyła pacierzem. Dzisiaj ona pilnuje swoje dzieci, żeby oderwać je od komputera i Internetu, żeby szły już spać - mówił bp Leszkiewicz.
Opowiadał, że kiedy był ministrantem, lektorem, nawet jeszcze klerykiem, to w jego rodzinnej parafii można było na palcach jednej ręki wyliczyć tych, którzy nie chodzili do kościoła. Dziś nie tak małej liczbie z nas trudno byłoby znaleźć w swoim najbliższym sąsiedztwie pięć takich rodzin, gdzie wszyscy z niej chodzą do kościoła.
Biskup Leszek Leszkiewicz, zachęcając do uczciwego spojrzenia na własne parafie i rodziny, podał kilka przykładów tego, jak Kościół tarnowski w ostatnim czasie bardzo się zmienił Beata Malec-Suwara /Foto Gość - Musimy na nasz Kościół tarnowski popatrzeć bardzo realnie. Nie ulegajmy myśleniu, że jesteśmy najlepsi, że mamy najwięcej księży, pobożnych rodzin. Będzie dobrze, jak Pan Bóg wystawi nam taką ocenę. Mamy także nad czym się pochylić, jak chociażby przekaz wiary w rodzinie, to, czym parafia żyje i co dla niej jest ważne, czy nie idziemy tylko w kierunku czystego administrowania rzeczy, jak podejmujemy nowe wyzwania, czy jest w nas siła do nowego głoszenia Ewangelii - zachęcał biskup.
Członkowie rad duszpasterskich pytali o ankiety, które w swoim czasie trafią do wszystkich parafii. Jeszcze wcześniej, bo w ciągu kilku miesięcy, przez proboszczów do rad parafialnych trafią ogólne pytania z prośbą o wskazanie obszarów, którymi powinien zająć się synod.
Już podczas spotkania z bp. Leszkiewiczem zwracano uwagę na kilka kwestii, takich jak pozycja młodych w Kościele oraz ich rola w synodzie, styl głoszenia kazań czy problem dzienniczków, które praktykowane są podczas przygotowań do bierzmowania i powodują, że młodzi w formalny sposób podchodzą do sakramentu, a przez to nie traktują go często jako doświadczenia wiary. Z drugiej strony bez przygotowania nie mogliby przyjąć sakramentu, a bez tych wymagań młodzi czy ich rodziny nierzadko nie czują potrzeby praktykowania wiary.
Rolą synodu w obecnej fazie przygotowawczej jest właśnie wskazanie tych obszarów, którymi synod powinien się zająć, dlatego też ważne, żeby każdy problem był zgłaszany listownie, mailowo czy telefonicznie do Sekretariatu Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Jego dane teleadresowe można znaleźć TUTAJ.
Więcej na temat problemów dostrzeganych przez członków parafialnych rad duszpasterskich w kontekście synodu będzie można przeczytać w wielkanocnym numerze tarnowskiej edycji Gościa Niedzielnego.