Nowy numer 30/2021 Archiwum

Nie bój się ratować! przejdź do galerii

Dąbrowskie Spotkania Kliniczne rozpoczęły się od wypadku drogowego.

W Dąbrowie Tarnowskiej 7 i 8 kwietnia odbywają się IV Spotkania Kliniczne, których organizatorem jest Fundacja Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego.

– W tym roku tematem Spotkań są stany nagłe w codziennej pracy lekarzy praktyków. Takie sytuacje mają miejsce nie tylko w szpitalach, ale w ogóle w przestrzeni publicznej np. podczas wypadków komunikacyjnych, w domach, szkołach, urzędach, na ulicy. Najważniejsze są te pierwsze momenty, kiedy mamy do czynienia z osobą poszkodowaną, której życie, zdrowie są zagrożone. Powinniśmy wówczas wiedzieć, jak pomóc cierpiącemu, jak zabezpieczyć go do czasu przyjazdu odpowiednich służb – mówi Krzysztof Orwat, członek zarządu fundacji.

Pierwszy dzień konferencji miał charakter praktyczny. Rankiem przy stacji benzynowej w Dąbrowie Tarnowskiej przygotowano symulację wypadku drogowego z udziałem dwóch rannych osób. Na miejscu wypadku pojawili się przechodnie, którzy zaczęli udzielać pierwszej pomocy. Została wezwana straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe. Wszyscy mogli się przyglądać profesjonalnej pracy ratowników medycznych i służb.

– Ciekawostką tej części Spotkań jest to, że policjanci będą zatrzymywać kierowców i zapraszać ich do namiotu, gdzie znajdują się fantomy do ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy. Każdy z kierowców będzie mógł się wykazać swoją wiedzą, ale i nauczyć, jak reagować w tak nagłej dla niego sytuacji – dodaje pan Krzysztof.

Wśród uczestników symulacji wypadku była Paulina Piątek, studentka pielęgniarstwa w PWSZ w Tarnowie.

– Nigdy nie wiemy, kiedy spotka nas nagła sytuacja udzielenia komuś pomocy, dlatego powinniśmy się szkolić, ćwiczyć, pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. To konieczne, bo wówczas nie wezmą nad nami góry emocje i będziemy w stanie naprawdę komuś pomóc. Mam świadomość, że ludzie boją się zatrzymać, podejść, pomóc. Boją się, że nie mają umiejętności, wiedzy i mogą zaszkodzić poszkodowanemu. Ale brak pomocy, nie udzielenie jest gorsze od jakiegokolwiek zainteresowania losem potrzebującej osoby – mówi studentka.

– Bardzo często osoby uczestniczące w wypadku, kolizji, zdarzeniu, świadkowie takich sytuacji, nie udzielają pomocy, ponieważ nie wierzą, że potrafią, że każda pomoc, zwykłe zatrzymanie się, sprawdzenie reakcji życiowych osoby poszkodowanej może pomóc i uratować czyjeś życie. Jeśli liczy się każda sekunda, musimy reagować nawet wówczas, kiedy obawiamy się, że nie mamy odpowiednich umiejętności. Odjechanie z miejsca wypadku, nie udzielenie pomocy jest przestępstwem – podkreśla mł. asp. Ewelina Fiszbain, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Pierwszego dnia Spotkań można było wziąć udział w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Tarnowskiej. Zaś w sobotę 8 kwietnia zaplanowano wykłady lekarzy specjalistów poświęcone stanom nagłym w praktyce lekarskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama