Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ponad pięć milionów

Tarnowscy diecezjanie hojnie wpierają misje.

Ponad pięć milionów osiemdziesiąt sześć tysięcy złotych – tyle pieniędzy przekazała diecezja tarnowska na misje w 2016 roku. Dzięki takiemu wsparciu misjonarze mogą głosić Ewangelię, a także prowadzić szkoły, szpital, dożywiać dzieci czy budować studnie. Średnio diecezjanin przekazał na misje 5 złotych i 3 grosze. To najwyższa jak dotąd kwota.

Najwięcej na misje przekazała tradycyjnie już parafia w Tylmanowej – ponad 40 zł od osoby. Także w parafii św. Antoniego w Krynicy ten wskaźnik jest bardzo wysoki i wynosi ponad 30 zł.

– Wszystkim, którzy składają ofiary na misje gratuluję otwarcia i wyobraźni, że wszędzie są potrzeby ewangelizacyjne i charytatywne. Te pieniądze są przekazywane właśnie na takie cele – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Ofiary na misje zbierane są w kościołach m.in. 6 stycznia i w drugą niedzielę Wielkiego Postu, w Światowy Dzień Misyjny, a także podczas nabożeństw misyjnych. Przekazują je również biskupi, kapłani, róże różańcowe. Ofiary przeznaczone są na działalność Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej (DMDT), Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM).

Najwyższą kwotę, bo prawie milion siedemset tysięcy zł, zebrali Kolędnicy Misyjni. Jest ona przeznaczona na wiele projektów, w tym dwa wiodące – prowadzenie szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej oraz szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertoua, w Kamerunie. Dzięki ofiarności tarnowskich diecezjan zakupiono też pięć samochodów dla misjonarzy. – Dostali je kapłani tarnowscy pracujący w Kazachstanie, Brazylii, Peru i Republice Środkowoafrykańskiej. To duża pomoc w głoszeniu Ewangelii. Zwłaszcza w Afryce, kapłani dojeżdżają do 20 czy nawet 50 kaplic w terenie – dodaje ks. Czermak.

Diecezja tarnowska przekazała do Komisji Episkopatu Polski ds. Misji prawie 300 tys. zł, w tym ponad sto tysięcy zł na MIVA Polska, czyli na środki transportu dla misjonarzy. Z projektów realizowanych przez te instytucje korzystają również misjonarze z Tarnowa. Ofiary zebrane i przesłane w 2016 r. do warszawskiej centrali Papieskich Dzieł Misyjnych wyniosły niemal 910 tys. zł.

Obok modlitwy i materialnego wsparcia, diecezjanie chętnie przekazywali na misje m.in. buty.  Do Republiki Środkowoafrykańskiej właśnie dotarł kolejny kontener.

– Został on wysłany na początku stycznia. Była w nim kolejna partia, ok. 40 tys. par obuwia zebranego w ramach akcji Mały Bucik dla czarnego brata. Do Afryki trafiły też środki medyczne dla szpitala w Bagandou. Teraz dary z Polski będą rozdzielne wśród potrzebujących - mówi ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego. Pokrycie kosztów transportu było możliwe również dzięki ofiarom przekazanym na misje w 2016 roku.

Posłuchaj ks. Krzysztofa Czermaka:

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama