Nowy numer 3/2021 Archiwum

Gen. Franciszek Gągor wciąż z nami przejdź do galerii

Koniuszowa pamięta i wspomina ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół w Koniuszowej obchodzono 77. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Podczas uroczystej akademii uczczono pamięć polskich oficerów zamordowanych przez radzieckie NKWD w katyńskim lesie, a także ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, wśród których był też generał Franciszek Gągor, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a od września 2011 roku patron koniuszowskiej szkoły.

W uroczystości wzięła udział społeczność szkolna, a także zaproszeni goście, m.in. wójt Korzennej. Obchody rozpoczęły akademią w szkole, a o godz. 18 w kościele parafialnym w Mogilnie, przed Mszą św. odprawioną w intencji śp. generała Franciszka Gągora i wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, uczniowie ZS w Koniuszowej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny.

Myślą przewodnią widowiska przygotowanego pod kierunkiem Agaty Ligęzy-Chyc, Anny Kity oraz ks. Marcina Bukowca, były słowa piosenki Ryszarda Rynkowskiego: „Ci, co odchodzą, wciąż z nami są…”.

Prezentując zapiski z pamiętnika na rok 1939 zamordowanego w Katyniu żołnierza polskiego – kpt. Mariana Gąsowskiego, młodzi aktorzy opowiedzieli historię rodziny, która przez zawieruchę wojenną straciła wszystko: ciepło ogniska domowego, spokój, siebie… Mówiąc o rozstaniu, rozpaczy i powoli umierającej nadziei, prezentując fragment filmu „Katyń 1940”, uczniowie przywołali przed oczami widzów miliony cierpiących owdowiałych żon, osieroconych dzieci oraz polskich oficerów, których życie zakończyło się w katyńskim lesie.

W drugiej części przedstawienia uczniowie wspominali ofiary katastrofy smoleńskiej, podkreślając, że „było to tak niedawno, a właśnie minął siódmy rok”. Wspominając generała Gągora, wyrazili dumę, że „szkoła w Koniuszowej imię jego ma”.

- Staramy się wychowywać uczniów w duchu patriotyzmu oraz zrozumienia historii. Ona bowiem jest nauczycielką życia - mówi Jarosław Gliński, dyrektor Zespołu Szkół w Koniuszowej. - W naszej najnowszej historii, już po 1989 roku, najtragiczniejszym bez wątpienia zdarzeniem była katastrofa smoleńska. Zginęli w niej najwybitniejsi przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych naszego kraju, a wśród nich patron naszej szkoły gen. Franciszek Gągor - dodaje dyrektor.

Generał Franciszek Gągor urodził się i wychował w Koniuszowej. Pamięta się tu o nim, ponieważ był człowiekiem, który swoją ciężką pracą i nauką, osiągnął najwyższą godność wojskową - stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i był typowany na przyszłego dowódcę NATO.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama