Nowy numer 3/2021 Archiwum

Złoto w Kongu

Uroczyście obchodzono jubileusz 50-lecia powstania parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego oraz Bożego Miłosierdzia w Brazzaville.

Parafia świętująca złoty jubileusz jest jedną z najstarszych misji diecezji tarnowskiej. W ubiegłym roku minęło 40 lat od momentu, w którym tarnowscy księża fideidoniści przejęli opiekę nad wspólnotą parafialną w stolicy Konga po francuskich księżach spirytynach.

Od tego czasu przez misję w Brazzaville przewinęło się dziewięciu księży z diecezji tarnowskiej, a byli to ks. Józef Ziobroń, ks. Stanisław Pawłowski, ks. Ryszard Wąsik, ks. Stanisław Jeż, ks. Wojciech Mach, ks. Piotr Świder, ks. Jan Malicki, ks. Maciej Fleszar oraz ks. Bogdan Piotrowski, który od ponad 20 lat jest proboszczem parafii.

Centralne uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza Brazzaville abp. Anatola Milandou, a zakończyła je Eucharystia pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Kongu abp. Francesco Escalante Molina.

W uroczystościach wzięła udział kilkutysięczna rzesza wiernych, którzy w tych dniach tłumnie gromadzili się przed ołtarzem wybudowanym na placu przed kościołem.

Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło również innych polskich misjonarzy i misjonarek, a wśród nich ks. Mariana Pazdana i ks. Pawła Turka, pracujących w diecezji Dolisie, położonej na południu kraju.

Całej oktawie uroczystości towarzyszyła kampania ewangelizacyjna oraz koncerty parafialnych chórów. Bp Andrzej Jeż w telegramie przesłanym na uroczystości jubileuszowe życzył wszystkim parafianom, aby ich wiara w Jezusa Zmartwychwstałego nieustannie wzrastała czyniąc z nich świadków Bożego Miłosierdzia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama