Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomaganie mamy w genach

Szukamy dawcy szpiku dla 6-letniej Małgosi, która zachorowała na rzadką i ciężką chorobę.

Małgosia Kołodziej to mądra i żywiołowa dziewczynka, która uwielbia rysować, tańczyć i bawić się z rówieśnikami oraz młodszym bratem Jasiem. Niestety, w 2014 r. Małgosia zachorowała na ciężką i rzadką chorobę - anemię aplastyczną (aplazja szpiku).

Długotrwałe i ciężkie leczenie pozwoliło na częściową remisję choroby. Jednak na początku bieżącego roku aplazja ponownie zaatakowała szpik Małgosi. Obecnie jedynym sposobem i szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Dlatego rodzice Małgosi apelują o to, aby rejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego. – Każda nowo zarejestrowana osoba zwiększa szansę Małgosi i innych osób chorych na powrót do pełni zdrowia – mówią rodzice dziewczynki.

Najpopularniejszą bazą jest Fundacja DKMS. Aby się tam zarejestrować, wystarczy wejść na stronę: www.dkms.pl i wypełnić formularz.

Badanie kwalifikujące do grona potencjalnych dawców nie jest bolesne. Polega na pobraniu wymazu z jamy ustnej dostarczonymi przez DKMS pałeczkami oraz ich odesłanie na adres wskazany w dołączonej do zestawu kopercie, nie jest wymagane nawet naklejenie znaczka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama