Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dary Ducha

Katechizm Kościoła Katolickiego wymienia ich siedem.

Co zatem oznacza w listach Pawła sowo charisma – łaska, dar?

Pierwszy termin – charisma, to wyraz charakterystyczny zasadniczo dla tekstów Pawła. Poza bowiem listami Apostoła Narodów słowo to pojawia się jedynie w Pierwszym Liście Apostoła Piotra, gdy ten zachęca adresatów, by jako dobrzy szafarze różnorakiej łaski Bożej służyli sobie nawzajem „tym darem, jaki każdy otrzymał” (1P 4,10).

Słowo charisma bardzo rzadko występuje też w literaturze greckiej. Sam w sobie ów termin nie ma nic wspólnego z Duchem, nabiera jednak takich konotacji w kontekście lub w połączeniu z innymi określeniami. Samo słowo charisma pochodzi od słowa charis – „łaska” i odnosi się do konkretnego znaku łaski Bożej. Apostoł Paweł używa właśnie terminu charisma w takim znaczeniu. Pokazuje w jaki sposób Boża łaska ujawnia się wśród ludzi. Bóg, wskazuje Paweł, obdarza nas różnymi łaskami – darami. Darami tymi są: życie wieczne (Rz 6,23), przywileje dane Izraelowi (Rz 11,29), celibat i małżeństwo (1Kor 7,7), wybawienie od niebezpieczeństwa śmierci (2Kor 1,11).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kościół to wspólnota ludzi powołanych przez Chrystusa. Z czym zawsze łączyło się i wciąż łączy się powołanie?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl
lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor