Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przedszkolaki pod sztandarem przejdź do galerii

Bp Stanisław Salaterski pobłogosławił sztandar Publicznego Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Luszowicach.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Józefa w Luszowicach. Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Salaterski. W modlitwie uczestniczyły m.in. siostry służebniczki starowiejskie, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele władz samorządowych.

– Słowo Boże rozszerzało się po świecie pośród trudności, prześladowań, szykan. Tak było za czasów św. Pawła, tak też było za czasów bł. Edmunda Bojanowskiego, który mówił, iż trudne czasy wymagają jeszcze większej troski o wychowanie dzieci i młodzieży, wymagają pomocy rodzicom w spełnianiu ich podstawowego i niezbywalnego obowiązku. Dlatego bł. Edmund wymyślił ochronki, czyli instytucje wychowawcze, które poprzez siostry służebniczki szerzyły chrześcijańską, integralną wizję wychowania człowieka, połączoną z żywym odniesieniem do Boga i z miłością do ojczyzny – mówił w homilii bp Salaterski.

Kaznodzieja podkreślił, że sztandar, który otrzymuje przedszkole przypomina o historii przedszkola i posłudze sióstr służebniczek, które tworzyły zręby wychowania przedszkolnego w Luszowicach.

– Po różnych zmianach idee wychowawcze bł. Edmunda przejęli świeccy, którzy do dzisiaj chcą rozwijać dziedzictwo wartości przekazane nam przez błogosławionego. Niech sztandar będzie znakiem jedności wszystkich zatroskanych o dobro młodego pokolenia. Niech będzie znakiem tych wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi talentami, by pomóc dzieciom wzrastać i przejąć najlepsze tradycje, wiarę w Boga i miłość do ojczyzny – apelował kaznodzieja.   

Na zakończenie Mszy św. biskup pobłogosławił sztandar. Następnie został on przekazany wójtowi gminy Radgoszcz, który jest organem prowadzącym przedszkole. Wójt przekazał następnie sztandar dyrektor przedszkola, a ta przekazała go dzieciom. Ceremoniał przyjęcia sztandaru zakończyło ślubowanie przedszkolaków.

– Sztandar był marzeniem przedszkola, które udało się spełnić dzięki życzliwości wielu osób. Mamy nadzieję, że nasze dzieci, wychowywane w przedszkolu o tak godnym imieniu i pod tak wspaniałym sztandarem, wyrosną na porządnych Polaków, kochających Boga, ojczyznę i rodzinę. Chcemy, żeby przyświecały nam słowa bł. Edmunda Bojanowskiego, który mówił, że „każda dobra dusza jest jak świeca, która sama się spala a innym przyświeca” – mówiła dyrektor przedszkola Sabina Laskowska.    

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama