Nowy numer 3/2021 Archiwum

K2 - szczyt świętości

700 stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia odwiedzi w lipcu Tarnów, Stary Sącz i Zabawę.

– Cieszymy się, że obóz stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" odbędzie się w naszej diecezji. W tym roku przeżywamy 30. rocznicę pobytu w Tarnowie św. Jana Pawła II, który ściśle związany jest z Dziełem – mówi bp Leszek Leszkiewicz.

Papież Polak 30 lat temu 10 czerwca 1987 roku w Tarnowie wyniósł na ołtarze bł. Karolinę. Na terenie diecezji tarnowskiej był także w 1999 roku, gdzie w Starym Sączu kanonizował św. Kingę. To dlatego na szlaku obozu stypendystów będzie przede wszystkim Tarnów, ale też Stary Sącz i Zabawa, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. Hasło obozu "K2 – szczyt świętości" właśnie do tych dwóch świętych i liter ich imion się odnosi.

– Chcemy pokazać tym młodym ludziom przede wszystkim wielkie dziedzictwo religijne naszej diecezji, kulturalne, ale i piękno tej ziemi – uważa bp Leszek Leszkiewicz. – Dla nas z kolei będzie to powtórka w mniejszym wydaniu Światowych Dni Młodzieży, kiedy także przyjmowaliśmy młodych, wtedy z całego świata, teraz z całej Polski.

700 stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia będzie odpoczywało i formowało się w Tarnowie od 4 do 10 lipca. – Są to studenci pewnie wszystkich możliwych kierunków. Ludzie zdolni, ambitni, którzy chcą się formować w duchu św. Jana Pawła II – mówi o nich ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Jak szacuje, pewnie 98% z nich po raz pierwszy będzie w tych stronach i odwiedzi sanktuarium bł. Karoliny. Będzie to okazja, by ją poznać i nawiązać z nią duchową więź. Dlatego jest wdzięczny za gościnność i życzliwości, jaką okazali wobec organizacji obozu biskup tarnowski Andrzej Jeż , prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i władze Województwa Małopolskiego.

K2 - szczyt świętości   O założeniach obozu i tym. jak będzie przebiegał, mówili podczas konferencji prasowej bp Leszek Leszkiewicz i ks. Dariusz Kowalczyk, prezes zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Beata Malec-Suwara / Foto Gość Obóz zostanie zainaugurowany 5 lipca w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza Mszą św. o godz. 10, której przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Tego samego dnia przybyli goście spędzą popołudnie na zwiedzaniu miasta, a mieszkańcy będą ich mogli rozpoznać po charakterystycznych żółtych koszulkach.

6 lipca będzie dniem poznawania bł. Karoliny Kózkówny i wyjazdu do Zabawy i Wał-Rudy. 8 lipca stypendyści udadzą się do Starego Sącza. Z kolei 9 lipca studenci odwiedzą wszystkie tarnowskie parafie, modląc się podczas Mszy św. za swoich darczyńców, dziękując im za okazywane od 17 lat wsparcie, a także opowiedzą o działaniach Fundacji. Zwieńczeniem dnia będzie koncert fundacyjnego zespołu "Tylko Ty" na tarnowskim Rynku jako wyraz wdzięczności dla diecezji, miasta i województwa za gościnne przyjęcie i okazaną pomoc.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" powstała w 2000 roku, realizując społeczne nauczanie św. Jana Pawła II, szczególnie w obszarze wyrównywania szans edukacyjnych. Fundacja wspiera niezamożną zdolną młodzież. Obecnie ma 2000 podopiecznych w całej Polsce. – 54 stypendystów, gimnazjalistów, licealistów i studentów pochodzi z diecezji tarnowskiej – informuje ks. Tadeusz Michalik, koordynator diecezjalny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ma jednak nadzieję, że ta liczba w przyszłości się zwiększy.

Pieniądze na stypendia pochodzą głównie z przykościelnej i publicznej zbiórki podczas Dnia Papieskiego, z ofiar darczyńców i odpisów 1% podatku dochodowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama