Nowy numer 2/2021 Archiwum

Sanktuarium złożonych rąk i zgiętych kolan

Pierwszą polską parafię z wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej erygowano w Tarnowie.

Tarnowskie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jest jednym z najstarszych ośrodków fatimskich w Polsce, a jak wynika z zestawienia przygotowanego przez KAI z racji 100. rocznicy objawień fatimskich, właśnie tu, w Tarnowie erygowano pierwszą w Polsce parafię z wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej.

Obecnie wezwanie takie nosi 58 polskich parafii, 2 rektoraty i 1 ośrodek duszpasterski. W diecezji tarnowskiej jest ich cztery: w Tarnowie, Borkach, Lipinach i Kobylu. W dwóch pierwszych znajdują się sanktuaria Matki Bożej Fatimskiej.

Choć formalnie w Borkach sanktuarium zostało erygowane jako pierwsze, to jednak o tarnowskim kościele mówiło się tak już właściwie od 1954 roku. Właśnie wtedy z okazji Roku Maryjnego bp Jan Stepa włączył kościółek św. Józefa do sanktuariów maryjnych z racji odbywających się tam nabożeństw fatimskich, czyniąc go świątynią jubileuszową.

Od początku powstania parafii ks. prałat Jan Marszałek, miejscowy proboszcz, myślał o budowie nowej świątyni, ponieważ kościółek św. Józefa był zbyt mały, aby zaspokoić wszystkie potrzeby duszpasterskie. Podjął więc inicjatywę budowy świątyni z zamiarem, by była dedykowana Fatimskiej Pani.

Budowę rozpoczęto 6 lipca 1957 r., w październiku tego samego roku został poświęcony i wmurowany kamień węgielny. Już 3 lata później bp Karol Pękala dokonał poświęcenia świątyni, a konsekrował ją bp Jerzy Ablewicz w 1975 r. 13 maja 2003 r. bp Wiktor Skworc oficjalnie erygował sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Już wcześniej jednak mówiło o tym kościele jako sanktuarium. Ks. Zygmunt Zimowski, nie będąc jeszcze arcybiskupem, nazwał tarnowską Fatimę sanktuarium złożonych rąk i zgiętych kolan.

Tarnowska Fatima była świadkiem podniosłych wydarzeń. W czasie odpustu z okazji jubileuszu 50. rocznicy objawień fatimskich bp Jerzy Ablewicz uroczyście poświęcił wszystkie rodziny diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi. Zaś 12 i 13 grudniu 1995 r. miało miejsce nawiedzenie peregrynującej po Polsce figury Matki Bożej Fatimskiej przywiezionej z Portugalii. W tych dniach do sanktuarium w Tarnowie pielgrzymowało 25 tysięcy osób z miasta, okolic i diecezji, którzy mimo mrozu i padającego śniegu trwali na modlitwie także na zewnątrz świątyni.

4 czerwca, w roku 100. rocznicy objawień fatimskich kard. Stanisław Dziwisz ukoronuje czczoną w tym miejscu figurę Fatimskiej Pani. Czytaj na ten temat:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama