Nowy numer 3/2021 Archiwum

Najpierw do spowiedzi

Jak się przygotować do koronacji i co ze sobą zabrać na plac uroczystości? Odpowiadamy na pytania…

Jak duchowo przygotować się na koronację? Co ze sobą zabrać na plac uroczystości i czego nie wolno wnosić? Czy mogą przyjechać delegacje ze sztandarami? Gdzie będzie sektor dla Dziewczęcej Służby Maryjnej? Kto będzie mógł robić zdjęcia? Które miejsca parkingowe będą najlepsze? Czy wszyscy księża będą mogli odprawiać Mszę św.? Czy będzie możliwość spowiedzi?

Odpowiedzi na te pytania znajdujemy w poniższych informacjach kurii diecezjalnej w Tarnowie: 

Informacje związane z koronacją figury Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w pierwszą sobotę czerwca należy we wszystkich parafiach urządzić nabożeństwo maryjne, które będzie bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości koronacyjnej. Najbardziej wskazaną formą tego nabożeństwa jest nabożeństwo pierwszosobotnie zgodne z objawieniami fatimskimi. Przed tym nabożeństwem lub w jego trakcie należy wiernym umożliwić przystąpienie do spowiedzi świętej. Także pielgrzymi udający się do Tarnowa powinni w swoich parafiach przystąpić do sakramentu pokuty (zaplanowana jest również posługa w konfesjonale na Placu Koronacyjnym).

Na plac warto ze sobą zabrać parasole   Na plac warto ze sobą zabrać parasole
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Wszyscy pielgrzymi, a szczególnie wszystkie pielgrzymki zorganizowane powinny przybyć na Plac Koronacyjny najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości. Na placu przewidziano ok. 2000 miejsc siedzących dla pielgrzymów. Pozostali pielgrzymi mogą przybyć ze swoimi stołeczkami. Należy przypomnieć pielgrzymom o zabraniu ze sobą wody do picia, parasola oraz niezbędnych lekarstw (dotyczy chorych i starszych). Przy placu będzie punkty medyczne oraz sanitariaty. Dzieci przybywają na plac tylko pod opieką starszych, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.

Na plac koronacyjny nie wolno wnosić żadnych ostrych narzędzi, a w trakcie całej Mszy św. nie wolno spożywać posiłków. Po zakończeniu Mszy św. nie pozostawiamy na placu żadnych odpadków ani butelek po napojach.

Na uroczystość koronacyjną mogą przybyć poczty sztandarowe, które powinny zająć wskazane im miejsca przynajmniej pół godziny przed rozpoczęciem Mszy św. Nie przewiduje się przemarszu pocztów sztandarowych.

Dziewczynki należące do Dziewczęcej Służby Maryjnej powinny przybyć na uroczystość w swoich strojach i zająć przygotowane dla nich miejsce przy Liturgicznej Służbie Ołtarza.

W czasie trwania Mszy św. – między innymi ze względu na transmisję telewizyjną – nie  będzie wolno osobom prywatnym filmować ani robić zdjęć z innego niż zajmowane przez nich miejsca. Nikomu – poza akredytowanymi dziennikarzami – nie wolno przebywać w strefie ołtarzowej (bezpośredniej bliskości ołtarza i figury Matki Bożej), a tym bardziej wchodzić na schody lub podium ołtarzowe.

Pielgrzymi przyjeżdżający do Tarnowa samochodami osobowymi mogą parkować samochody na wszystkich dostępnych miejskich parkingach w tzw. płatnej strefie parkowania całkowicie bezpłatnie. Mogą także parkować poza tzw. płatną strefą parkowania, ale tylko w miejscach w których jest dozwolone parkowanie. Otrzymaliśmy także zezwolenie na parkowanie na parkingach prywatnych przy Al. Solidarności (dawny Urząd Wojewódzki obok Seminarium) oraz przy hipermarkecie Auchan (przy ul. Błonie obok stacji Shell). Zajmowanie miejsc na innych prywatnych parkingach – także tych sklepowych – tylko na własną odpowiedzialność.

Autokary przywożą pielgrzymów na ul. Starodąbrowską (zalecany wjazd do Tarnowa od autostrady lub obwodnicą przez ul. Lwowską, Aleję Jana Pawła i ul. Błonie – unikamy przejazdu przez Centrum!) i parkują, aż do wyczerpania miejsc po obu stronach tej ulicy przy Rondzie Giedroycia (niedaleko od Cmentarza Żydowskiego). Jeżeli zabraknie miejsc autokary będą odsyłane na parking przy Auchan. Autokary powinny być oznakowane wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej i bezwzględnie muszą podporządkować się poleceniom policji i innych służb porządkowych. Aleja Matki Boskiej Fatimskiej od skrzyżowania z Aleją Słoneczną w kierunku Placu Koronacyjnego pozostanie zamknięta na czas uroczystości (od godz.8.30 do ok. 14)!

Księża proszeni są o parkowanie samochodów na terenie Wyższej Szkoły Zawodowej (ok. 200 miejsc!).  Wjazd tylko od ul. Goldhammera. Należy mieć za przednią szybą także obrazek Matki Bożej Fatimskiej. W razie konieczności można parkować w Seminarium. Wszyscy księża zaproszeni są do koncelebry. Należy przybyć najpóźniej do godz. 10.30. Należy przywieźć ze sobą albę oraz cingulum.

Uroczystą Eucharystię poprzedzi procesja z Figurą na Plac Koronacyjny o godz. 9 oraz nabożeństwo maryjne. Zachęcamy wszystkich pielgrzymów do wcześniejszego przybycia na miejsce koronacji i włączenia się we wspólną maryjną modlitwę. Księży zachęcamy do posługi w konfesjonale już od godz. 9.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama