Nowy numer 2/2021 Archiwum

Biskupi, kapłani i wierni

Ks. prał. Stanisław Sojka, odpowiadający za logistyczną organizację uroczystości, szacuje, że do Tarnowa na koronację przyjedzie co najmniej 30 tys. pielgrzymów.

– Jak w przypadku wielkich pielgrzymek, tak i tego typu uroczystości mającej ragę wydarzenia ogólnokościelnego, choć cieszy się nim diecezja tarnowska, stopień zainteresowania wzrasta w miarę zbliżania się dnia koronacji – mówi ks. prał. Stanisław Sojka, odpowiadający za logistyczną organizację uroczystości.

Jak szacuje, na placu koronacyjnym pojawi się ponad 30 tys. pielgrzymów, którzy przyjadą tutaj autokarami, samochodami osobowymi, jak również będą to piesze pielgrzymki. Takie organizowane są z Luszowic, Lisiej Góry, Łukowej czy Woli Rzędzińskiej. Pieszo będą się również przemieszczali pielgrzymi z wszystkich dekanatów tarnowskich. Swój udział w koronacji zgłosiły także organizowane pielgrzymki autokarowe z każdego dekanatu diecezji tarnowskiej.

W uroczystości koronacyjnej uczestniczyć będą biskupi. Oczywiście główny koronator kard. Stanisław Dziwisz, biskup tarnowski Andrzej Jeż, biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej, ale także nuncjusz apostolski abp Henryk Nowacki, bp Jan Styrna z Elbląga, abp Stanisław Budzik z Lublina, bp Jan Piotrowski z Kielc i bp Kazimierz Górny z Rzeszowa. Liczny udział w uroczystości wezmą także kapłani.

Nad bezpieczeństwem i sprawnością przemieszczania się pielgrzymów, którzy przybędą pieszo, jak i pojazdami czuwać będą służby policyjne. – Na każdym skrzyżowaniu i każdej ulicy wlotowej do Tarnowa będzie patrol policyjny, który będzie informował i kierował pielgrzymów na parkingi począwszy od tych najbliższych placu, a skończywszy na tych najbardziej odległych – mówi ks. prał. Sojka.

Gdy chodzi o zorganizowane grupy, licznie reprezentowana będzie m.in. Dziewczęca Służba Maryjna, która zajmie miejsca siedzące niedaleko ołtarza. Ten czas będzie dla nich tegoroczną diecezjalną pielgrzymką. Swój udział zgłosił Zakon Rycerzy Kolumba, Bractwo Kurkowe z Tarnowa, młodzież ze związku "Strzelec", Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół - Świat Pracy".

Na koronację wybierają się także pielgrzymi spoza diecezji, nawet z diecezji kieleckiej, zamojsko-lubaczowskiej, jak również z dalekiego Szczecina. – Związek z naszym sanktuarium a Szczecinem jest taki, że budowniczy sanktuarium ks. prał. Jan Marszałek głosił tam kazania, szerząc kult Matki Bożej Fatimskiej, a przy tym pozyskując środki materialne na finalizację budowy kościoła – tłumaczy ks. prał. Stanisław Sojka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama