W Gródku nad Dunajcem zakończyło się VIII Ogólnopolskie Forum Sądowe.
Odbywające się co dwa lata Forum Sądowe jest płaszczyzną dyskusji, wymiany doświadczeń pracowników sądów kościelnych, prawników, naukowców.
- W czasie tego ostatniego spotkania rozmawialiśmy o wprowadzonej dwa lata temu reformie procesowej papieża Franciszka, która doprowadziła do uproszczenia procedur i skrócenia procesu w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Nie zatrzymujemy się nad aspektem prawnym tych zmian, ale praktycznym, rozmawiając o tym, jak reforma funkcjonuje w orzekaniu - objaśnia tarnowski kapłan ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII w Krakowie.
W Forum wzięło udział 130 uczestników z całej Polski. Gościem specjalnym spotkania był ks. prof. Grzegorz Erlebach z Trybunału Apostolskiego Roty Rzymskiej. - To była bardzo cenna obecność, bo Ksiądz Prałat wygłosił prelekcję o niektórych aspektach apelacji w procesie zwyczajnym o nieważność małżeństwa, ale także wziął udział w dyskusjach i był również do dyspozycji służąc swoją wiedzą uczestnikom spotkań w ramach indywidualnych spotkań - dodaje ks. prof. Tomasz Rozkrut.
W skrócie reforma sądownictwa papieża Franciszka prowadzi w skrócie do uproszczenia procedur i skrócenia procesu małżeńskiego w sądach kościelnych. - Pojawił się choćby nowy proces, tzw skrócony, biskupi. W jego ramach, ale przy ściśle określonych okolicznościach możliwe jest bardzo szybkie rozstrzygnięcie sprawy. Przyspieszeniem jest też wprowadzenie zasady, że już pierwszy wyrok ma charakter rozstrzygający, o ile nie zostanie zaskarżony - dodaje ks. Rozkrut.
Czy uproszczenie i przyspieszenie procesu nie sprzyja łatwiejszym decyzjom chcącym się rozstać małżonków o próbie podjęcia działań, w kierunku uznania małżeństwa za nieważnie zawarte?
- Papież Franciszek zauważa, że przyspieszenie procesów, jak również ich uproszczenie, nie mają na celu promowania nieważności małżeństwa, ale wyjście do tych ludzi, którzy zbyt długo oczekują na wyjaśnienie swojej sytuacji - tłumaczy dr Adam Bartczak z Uniwersytetu Łódzkiego