Nowy numer 4/2021 Archiwum

Meczet i cerkiew po sąsiedzku

Biskup Andrzej Jeż rozpoczął wizytę pasterską w Kazachstanie.

Dziś, 20 czerwca, w pierwszym dniu wizyty biskup Jeż będzie przewodniczył w Karagandzie uroczystościom dziękczynnym za beatyfikację ks. Władysława Bukowińskiego, pierwszego błogosławionego kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Kazachstanie.

W kolejnych dniach pasterz Kościoła tarnowskiego odwiedzi naszych diecezjalnych kapłanów głoszących Ewangelię w Kazachstanie. Obecnie pracuje tam duszpastersko siedmiu księży z naszej diecezji. Pięciu z nich jest zaangażowanych na terenie Administratury Apostolskiej w Atyrau. Administratorem jest tarnowski duchowny ks. Dariusz Buras.

W niedzielę, 25 czerwca, biskup Andrzej Jeż konsekruje nowy kościół w Chromtau, gdzie pracuje tarnowski misjonarz ks. Piotr Kluza. - Cieszę się, że to już kolejny kościół, który konsekruję w różnych regionach świata. Liczba katolików w Kazachstanie jest znikoma, bo to kraj muzułmański. Rola tej świątyni będzie więc bardzo ważna. Kościół znajduje się blisko meczetu i cerkwi prawosławnej - mówi bp Andrzej Jeż.

Meczet i cerkiew po sąsiedzku   Ks. Dariusz Buras (z lewej) i ks. Piotr Kluza. arch. Wydziału Misyjnego Chromtau to małe miasto liczące 25 tysięcy mieszkańców. Są tam kopalnie odkrywkowe i głębinowe chromu. Kościół pw. św. Rodziny w Chromtau powstał dzięki tarnowskiemu misjonarzowi ks. Piotrowi Kluzie. - W latach 80-tych XX wieku zaczęto w Chromtau czynić pierwsze starania o rejestrację parafii i wspólnoty religijnej. Silnym bodźcem było zarejestrowanie parafii w Aktiubińsku. 7 czerwca 1988 roku w Moskwie wydano zgodę na utworzenie wspólnoty religijnej w Chromtau. Wspólnota miała swoje miejsce modlitwy w połowie małego domku, który - wraz z działką - podarowała parafii Eugenia Martin. W ciągu ostatnich lat, kiedy w Chromtau na stałe przebywa kapłan, wspólnota wiernych z wolna zaczyna rosnąć. W 2006 roku rozpoczęte były starania o uzyskanie terenu pod budowę nowego kościoła. W czerwcu 2013 roku uzyskaliśmy upragniony teren i polityczną zgodę na budowę kościoła katolickiego z zapleczem duszpasterskim - opowiada ks. Piotr Kluza, budowniczy świątyni w Chromtau.

Dziś kościół jest gotowy. - Wybudowano tam także zaplecze duszpasterskie i plebanię. Diecezja tarnowska sfinansowała zakup drzwi i okien przekazując na ten cel 15 tys. dolarów. Ks. Kluza zwracał się także do różnych organizacji międzynarodowych o pomoc w budowie kościoła i takie wsparcie uzyskał - dodaje ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama