Nowy numer 2/2021 Archiwum

Spot i niedziela

25 czerwca odbędzie się pierwsza w diecezji niedziela synodalna. Bo aby synod był skuteczny, musimy się wszyscy w niego zaangażować. Zobaczcie jak.

„Niedziele synodalne” to okazja do wyjaśnienia, czym jest synod i jakie tematy będą na nim poruszane. Pierwszą zaplanowano na 25 czerwca. – W kolejnych miesiącach każda ostatnia niedziela miesiąca będzie miała taki charakter, o ile pozwalać będą na to przepisy liturgiczne. Materiały do wykorzystania w liturgii zostały już przekazane kapłanom – informuje bp Leszek Leszkiewicz, przewodniczący Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

– Wyjątkowość tej niedzieli będzie polegać na większej intensyfikacji modlitewnej za synod – dodaje ks. Andrzej Dudek, rzecznik prasowy Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. – Ponadto wierni co miesiąc w kazaniu usłyszą, nie tylko czym jest synod, ale przede wszystkim zostaną im zaprezentowane po kolei tematy i problemy, które wyjaśnią cel V Synodu. Serię tych zagadnień i oczekiwań zaprezentował bp Andrzej Jeż podczas konferencji prasowej poświęconej synodowi – dodaje.

O konferencji prasowej pisaliśmy TUTAJ.

Synod, który pod koniec 2016 roku zwołał biskup tarnowski Andrzej Jeż, potrwa kilka lat i jest okazją do spokojnej i systematycznej refleksji nad Kościołem, wiarą, pobożnością i problemami, jakimi żyją ludzie, aby znaleźć właściwe środki, które pomogą wierzącym lepiej żyć Ewangelią oraz zachęcą niewierzących do odkrycia drogi zbawienia, jaka wiedzie przez Kościół i jego posługę.

Spot i niedziela   Namiot synodalny podczas Diecezjalnego Święta Rodziny Beata Malec-Suwara / Foto Gość Do modlitwy i zaangażowania się w synod pasterz Kościoła tarnowskiego zachęcał także podczas Diecezjalnego Święta Rodziny w ostatnią niedzielę. – Bardzo was proszę, żebyście się zaangażowali w ten synod – mówił do rodzin zebranych przy ołtarzu papieskim.

– Można już zgłaszać propozycje pytań, które będą później wysyłane do całej diecezji, aby były mocno przedyskutowane, podniesione, pokazały realny obraz życia Kościoła. Nie chciałbym, abyśmy tworzyli jakiś iluzoryczny obraz. Aby ten synod był skuteczny, musimy się wszyscy w niego zaangażować i poczuć, że diecezja tarnowska to nasz Kościół, nasza rodzina i dom. Od nas zależy, jak ten Kościół będzie wyglądał w najbliższych dziesięcioleciach, a może nawet stuleciach – dodał.

V Synod ma swoje logo i stronę internetową www.synodtarnow.pl, poprzez którą można zgłaszać propozycje zagadnień, którymi synod powinien się zająć. Specjalną ankietę na ten temat można było także wypełnić m.in. w Starym Sączu na Diecezjalnym Święcie Rodziny.

Powstał też spot filmowy na temat V Synodu. Zobaczcie:

Spot promujący V Synod Diecezji Tarnowskiej
Synod Tarnow

Spot przygotowali: ks. Marcin Baran, ks. Piotr Cebula, Zuzanna Krawiec, Hubert Motyka, Joanna Sadowska oraz Adam Zięba. Trwa on 3 minuty.

Najpierw z lotu ptaka ukazane są wszystkie bazyliki diecezji, następnie poszczególne osoby – przedstawiciele różnych stanów i funkcji mówią pojedyncze słowa, charakteryzujące zarówno ich, jak i V Synod Diecezji Tarnowskiej.

Spot i niedziela   Choć tak różni jesteśmy, to wszyscy Jezusowi Beata Malec-Suwara / Foto Gość – Każda z osób, choć mówiła tylko krótkie hasła, miała do opowiedzenia swoją osobistą historię, na chwilę wpuściła nas do swojego świata, domu, pracowni, placu zabaw, kaplicy, na podwórko do swoich zajęć, problemów. Dzięki księdzu misjonarzowi nawet dzieci z placówki misyjnej w Republice Środkowoafrykańskiej pięknie się w spot zaangażowały! – mówi Zuzanna Krawiec, współtwórca spotu.

– Choć tak różni jesteśmy, w różnych światach przebywamy, w różnym wieku zmagamy się z życiem i na różne sposoby przeżywamy naszą wiarę, to wszyscy jesteśmy Jezusowi. On takich nas właśnie ogarnia. Wszystkich nas chce mieć w swoim Kościele. W spocie tę jedność w różnorodności chyba udało nam się pokazać – dodaje.

Spot i niedziela   Kliknij w plakat zapraszający do włączenia się w V Synod Diecezji Tarnowskiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama