Nowy numer 2/2021 Archiwum

Budowniczy kościoła i głosiciel miłosierdzia przejdź do galerii

W Rzuchowej bp Stanisław Salaterski poświęcił tablice upamiętniające dwóch pierwszych proboszczów tej parafii.

22 czerwca na zakończenie oktawy Bożego Ciała w rzuchowskim kościele wraz z błogosławieństwem dzieci i wianków odbyła się uroczystość poświęcenia tablic upamiętniających ks. Ryszarda Słowika i ks. Jana Durdę - dwóch pierwszych proboszczów tej wspólnoty. Przewodniczył jej bp Stanisław Salaterski.

Budowniczy kościoła i głosiciel miłosierdzia   ... i błogosławieństwo dzieci Beata Malec-Suwara / Foto Gość – W rok od konsekracji kościoła można powiedzieć, że dzisiejsza uroczystość to niejako trzeci krok naszego dziękczynienia za dar świątyni. Pierwszym było postawienie nowego krzyża misyjnego, następnym renowacja misji świętych, a teraz te epitafia projektu Kazimierza Klimkiewicza – wyjaśnia obecny proboszcz w Rzuchowej ks. Jan Burdek.

Tablice zostały poświęcone kapłanom, którzy stoją u początku rzuchowskiej parafii. Pierwszym był ks. Ryszard Słowik. To on w niełatwych czasach komuny rozpoczął wraz z wiernymi budowę kościoła i doprowadził ją do stanu surowego. Miał wielki dar jednoczenia ludzi, a pomagał mu w tym serdeczny, wypisany na twarzy uśmiech. Odznaczał się także kaznodziejskim charyzmatem. Był proboszczem w Rzuchowej przez 7 lat. Zmarł w czerwcu 2009 roku.

Także w czerwcu tyle że 2005 roku zmarł ks. Jan Durda, był proboszczem w Rzuchowej przez 16 lat. W pamięci ludzi zapisał się jako świadek i głosiciel Bożego miłosierdzia. Jak zauważył w dzisiejszej homilii bp Stanisław Salaterski, ks. Durda medytował wraz z wiernymi o Bożym miłosierdziu w rzuchowskim kościele, zanim jeszcze s. Faustynę ogłoszono błogosławioną czy wprowadzono święto Bożego Miłosierdzia.

Budowniczy kościoła i głosiciel miłosierdzia   Bp Stanisław Salaterski poświęcił w rzuchowskim kościele tablicę upamiętniającą ks. Ryszarda Słowika Beata Malec-Suwara / Foto Gość Budowniczy kościoła i głosiciel miłosierdzia   ... oraz epitafium ks. Jana Durdy Beata Malec-Suwara / Foto Gość – W okresie wspomnienia ich śmierci odsłaniamy tablice, dziękując Panu Bogu za to, że dał wam pasterza, który potrafił ludzi skrzyknąć i zorganizować do budowy tego monumentalnego kościoła, z którego możecie być dumni, z każdym rokiem coraz bardziej, i że dał wam duchowego przewodnika, który podpowiedział, czym wypełnić te mury – mówił biskup.

I choć kościół w Rzuchowej jest pod wezwaniem Ducha Świętego, w elementach wystroju nie brakuje akcentów związanych z Bożym miłosierdziem. W ołtarzu głównym wisi obraz Pana Jezusa Miłosiernego, jest też św. Faustyna i Matka Boża Ostrobramska nazywana Matką Miłosierdzia.

Biskup Stanisław gratulował wiernym inicjatywy ufundowania tablic poświęconych kapłanom i życzył, by ideały, które towarzyszyły im u początków parafii, nie przygasły i nie zwietrzały, ale prowadziły do dokończenia materialnego i duchowego dzieła, owocując Bożą chwałą i naszym zbawieniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama