Nowy numer 17/2024 Archiwum

Obok cerkwi i meczetu przejdź do galerii

Dziś biskup tarnowski Andrzej Jeż konsekruje kościół w Chromtau. Wybudował tę świątynię ks. Piotr Kluza pochodzący z naszej diecezji.

W podobnym duchu wdzięczności i uznania wobec ks. Piotra wypowiedział się również prezydent powiatu, podkreślając, jak wiele starań potrzeba, aby uzyskać pozwolenie na budowę, a następnie doprowadzić ją do końca. Świątynia w Chromtau – jak stwierdziła w swoim przemówieniu przedstawicielka Wojewódzkiego Departamentu Religii – jest drugim kościołem katolickim w województwie.

Warto nadmienić, że województwo, o którym mowa, wielkością porównywalne jest z powierzchnią Polski. Powierzchnia Polski i tylko dwa kościoły... W Polsce mamy ich nieporównywalnie więcej, ale czy to przekłada się na częstotliwość ich odwiedzania? Może warto zadać sobie to pytanie... Obok cerkwi i meczetu   W dalszej części przemówień administrator apostolski w Atyrau ks. Dariusz Buras podkreślił, że kościół to dom Boga, w którym Go uwielbiamy i w którym poprzez spotkanie z Nim wzrasta nasza wiara. – Kiedy my przychodzimy do kościoła, tak jak muzułmanie do meczetu, prawosławni do cerkwi, to przychodzimy po to, aby sławić Boga. To najważniejsze. Kiedy jest wiara, wtedy jest sens życia. Dlatego dziękuję Bogu, że możemy się spotkać i oddać Bogu cześć – powiedział.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż przypomniał, że obowiązkiem katolików jest nie tylko troska o Kościół jako wspólnotę, ale również o miejsce w którym ona egzystuje: – Wszędzie, gdzie jest Kościół katolicki, podkreśla się, że chrześcijanie mają troszczyć się nie tylko o Kościół, ale również o miasto, kraj w którym żyją.

Ksiądz biskup wyraził podziękowanie wszystkim, którzy wnieśli przysłowiową cegiełkę w powstanie tej świątyni.

– Szczególnie jednak – mówił biskup tarnowski – chciałem podziękować księdzu z mojej diecezji, ks. Piotrowi Kluzie. Dziękuję za to, że tworzy ten wymiar materialny, ale przede wszystkim za wymiar duchowy, tworząc wspólnotę kochających się braci i sióstr. Słowa księdza biskupa przerywane były gromkimi oklaskami pod adresem ks. Piotra. – Patrzę na rodziców ks. Piotra – kontynuował bp Jeż – którzy są bardzo dumni. Wasze oklaski wszystko tłumaczą. Bóg zapłać za wszystko. Szczęść Boże.

Obok cerkwi i meczetu   W trakcie uroczystości otwarcia kościoła młodzież i dzieci przybliżyły kulturę Kazachstanu, zaprezentowały swoje zdolności wyrażające się choćby w śpiewie i tańcu oraz między innymi poprzez pantomimę ukazały piękno naszej wiary i walkę Boga o człowieka. Nie było słów, ale sam obraz, który sprawił – jak później podkreślano – że w oczach wielu osób pojawiły się łzy. Po skończonej uroczystości odbyła się agapa.

Ciepły wieczór spowija kazachską ziemię. Powoli nadchodzi zmrok. Wiele osób udało się już na nocleg, ale też i wielu jeszcze pozostało, by poczynić ostatnie przygotowania do niedzielnej uroczystości – uroczystości konsekracji kościoła w Chromtau w Kazachstanie. 

 

Budowniczym kościoła, który dziś w Chromtau konsekruje biskup Andrzej Jeż, jest ks. Piotr Kluza. Ks. Piotr jest proboszczem w Chromtau od maja 2011 r. (wcześniej był tu wikariuszem od lipca do października 2008). Starania o budowę kościoła podjął zaraz po objęciu funkcji proboszcza.

Pierwsza łopata została wbita dopiero po trzech latach – 19 lipca 2014 roku. Wraz z niewielkim kościołem powstał podobnie skromnych rozmiarów dom dla duszpasterstwa z mieszkaniem dla księdza. Największy wkład w budowę ma Ofice to AID, która jest specjalną agendą Konferencji Episkopatu USA. Swój udział w budowie ma również diecezja tarnowska. To dar opiewający na sumę 15 tys. USD. Wszystkie okna i drzwi w całym kompleksie są „nasze”.

Świątynia wpisała się już w panoramę miasta. Kościół ten stoi ok. 300 m od meczetu i 600 m od prawosławnej cerkwi. Parafia katolicka istnieje tu od 2003 roku. W jej tworzeniu wielkie zasługi ma ks. Janusz Potok, obecnie proboszcz w katedrze w Karagandzie. W Chromtau pracował on od sierpnia 2005 do maja 2009 r. 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy