Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zmarł ks. dr Janusz Burzawa

Pochodził z Wietrzychowic, był duszpasterzem Polonii amerykańskiej w St. Petersburg na Florydzie.

– Polska Misja Miłosierdzia Bożego w St. Petersburg na Florydzie jest dziś pogrążona w bólu i żałobie. W sobotę, 24 czerwca 2017 roku odszedł od nas, wracając do Domu Ojca, przeżywszy 57 lat nasz drogi proboszcz ks. prałat dr Janusz Burzawa. Przeżyliśmy z nim 19 wspaniałych lat. Zapamiętamy go i pozostanie w pamięci naszych serc jako wspaniały przyjaciel, dobry człowiek i gorliwy duszpasterz. Pogrążeni w żałobie i bólu wszyscy łączymy się w modlitwie i polecamy miłosiernemu Bogu wieczny spokój jego duszy – piszą parafianie ks. Burzawy.

Zmarły nagle kapłan urodził się 20 czerwca 1960 roku w Miechowicach Wielkich, w województwie małopolskim.

Po ukończeniu szkoły średniej w II Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie, rozpoczął formacje przygotowującą do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, gdzie w latach 1980 –1986 studiowali filozofię i teologię.

Po przyjęciu święceń kapłańskich w tarnowskiej bazylice katedralnej 25 maja 1986 roku jako wikariusz pracował w parafiach: Rzepiennik Biskupi, Baranów Sandomierski, Czchów, Nowy Wiśnicz i Dębica – Miłosierdzia Bożego.

W 1998 roku na prośbę bp. R. Lyncha, ordynariusza diecezji w St. Petersburg na Florydzie, został oddelegowany przez biskupa tarnowskiego do pracy wśród Polonii amerykańskiej.

1 czerwca 1998 roku. został mianowany proboszczem Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego.

Za zasługi w budowaniu zrębów nowopowstającej diecezji w Witebsku na Bialorusi, tamtejszy bp Władysław Blin, za zgodą i z polecenia Stolicy Apostolskiej, mianował go w 2005 roku kanonikiem – prałatem i prepozytem witebskiej kapituły katedralnej.

Studia magisterskie i licencjackie odbył na wydziale teologii PAT w Krakowie. Po kilkuletniej przerwie podjął regularne studia doktoranckie na wydziale teologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę doktorską, w zakresie teologii pastoralnej uwieńczył obroną doktoratu 15 czerwca 2009 roku i uzyskał stopień doktora nauk teologicznych z zakresu teologii pastoralnej.

Msza żałobna za ks. Janusza Burzawę odbędzie się 7 lipca 2017 roku w kościele św. Pawła w St. Petersburg na Florydzie. Ciało zmarłego kapłana zostanie sprowadzone do rodzinnych Wietrzychowic. Informację o pogrzebie przekażemy w późniejszym terminie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama