Nowy numer 32/2022 Archiwum

Matuchna wróciła na odpust przejdź do galerii

Nadal się uśmiecha i do tego promienieje. Jutro Jej uroczyste powitanie o godz. 11 w kościele na Burku w Tarnowie.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej, który czczony jest od wielu lat w sanktuarium na Burku w Tarnowie, przez ostatnie siedem miesięcy przebywał w pracowni konserwatorskiej Anny Borowskiej. Dziś powrócił na swe miejsce. Na rozpoczęcie odpustu w niedzielę 9 lipca o godz. 11 uroczyście zostanie odsłonięty i powitany.

Kiedy parafianie żegnali się Matką Bożą, mówili, że "Mama poszła do szpitala". Jak miewa się po powrocie? – Efekt jest cudowny – komentuje ks. Piotr Mamak, kustosz tamtejszego sanktuarium. – Wierni dopytywali, czy Matka Boża po renowacji nadal się uśmiecha. Potwierdzam, że się uśmiecha, a dodatkowo Jej oblicze zostało rozjaśnione – dodaje.

W wyniku prac konserwatorskich zdjęto dwie warstwy przemalowań, których dokonywano w ostatnim czasie, przywracając Matce Bożej Szkaplerznej Jej pierwotny blask. Usunięto m.in. warstwę czarnej farby z tła obrazu, odkrywając piękne ciemnoniebieskie rozgwieżdżone niebo.

Matuchna wróciła na odpust   Odnowiony obraz Matki Bożej Szkaplerznej Beata Malec-Suwara /Foto Gość Renowacja i przeprowadzone badania ujawniły wiele ciekawostek związanych z obrazem, dlatego planuje się przygotowanie opracowania na ten temat. Namiastkę tego będzie można przeczytać w Gościu Tarnowskim, który ukaże się na niedzielę 16 lipca.

Zobacz zdjęcia odnowionego obrazu MB Szkaplerznej TUTAJ.

Już dzisiaj kustosz sanktuarium ks. Piotr Mamak zaprasza wszystkich czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej na tygodniowy odpust, któremu towarzyszy hasło: "Pozwólcie Maryi prowadzić was przez ziemię ku niebu".

Pierwszego dnia, a więc  w niedzielę 9 lipca odbędzie się uroczyste powitanie obrazu Matki Bożej Szkaplerznej, a 16 lipca – w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel – o godz. 18.30 nowenna oraz procesja różańcowa ulicami miasta do kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej przy ul. Gumniskiej 24 zakończona uroczystą sumą odpustową pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Codziennie po Mszach św. o godz. 9 i 18 przyjęcie do Bractwa Szkaplerza Świętego. Dokładny plan odpustu zobacz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama