Nowy numer 24/2018 Archiwum

Święci pustelnicy z Tropia

Zapraszamy na odpust do sanktuarium patronów diecezji tarnowskiej.

W diecezji tarnowskiej wspomina się dzisiaj św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta, pustelników, którzy zasłynęli duchem umartwienia, pokuty i benedyktyńskiej pracowitości.

Diecezjalne sanktuarium św. Andrzeja Świerada, który urodził się na terenach dzisiejszej diecezji tarnowskiej i miał tutaj swoją pustelnię, znajduje się w Tropiu. Tu również można zobaczyć miejsce, gdzie oddawał się modlitwie i pokucie.

  Kościół w Tropiu
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Tropie to także ważne miejsce na mapie historii chrześcijaństwa w Polsce. Romański kościół został zbudowany jako fundacja Kazimierza Odnowiciela około 1045 roku.

Odpust ku czci śś. Andrzeja Świerada i Benedykta rozpocznie się w Tropiu w sobotę 15 lipca o godz. 18 Mszą św. w kościele. – Zapraszamy szczególnie młodzież. Po Mszy św. uczczenie relikwii św. Świerada – mówi ks. proboszcz i kustosz sanktuarium Andrzej Piórek.

Centralną uroczystością będzie Suma 16 lipca o godz. 11 odprawiona w Pustelni, której będzie przewodniczył bp Władysław Bobowski, przeżywający w tym roku 60. rocznicę kapłaństwa, a kazanie wygłosi bp Stanisław Salaterski.

Wcześniej przed Mszą św. o godz. 10.30 będzie montaż słowno-muzyczny o tematyce powołaniowej, a potem delegacje złożą życzenia bp. Bobowskiemu życzenia.

– W czasie Mszy św. będziemy się też modlić za pszczelarzy i rolników, którzy złożą dary miodu i dojrzewających kłosów zbóż. Po Mszy św procesja eucharystyczna do kościoła – dodaje proboszcz.

We Mszy św. i procesji weźmie udział także orkiestra z Rożnowa. Prom w uroczystość odpustową od godziny 9.00 – 15.00 nie będzie przewoził samochodów.

Więcej o Tropiu i św. Świeradzie można przeczytać w:

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma