16 lipca zakończył się tygodniowy odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, który miał miejsce w Jej sanktuarium na Burku w Tarnowie.
Zaczerpnięte z nauczania abp. Jerzego Ablewicza słowa „Pozwólcie Maryi prowadzić was przez ziemię ku niebu” były hasłem przewodnim uroczystości. Wydarzenie miało szczególny wymiar ze względu na 100-lecie objawień fatimskich.
Obchody rozpoczęło uroczyste powitanie obrazu Matki Bożej Szkaplerznej, który wrócił do sanktuarium po wielomiesięcznej renowacji.
W tygodniu odpustowym były celebrowane Msze święte, w których brały udział m.in. grupy modlitewne, stowarzyszenia katolickie, organizacje charytatywne i harcerskie.
W niedzielę 16 lipca, po procesyjnym przejściu ulicami miasta, wierni udali się na Sumę odpustową odprawioną przez bp. Andrzeja Jeża, który podkreślił znaczenie modlitwy różańcowej i praktyki noszenia szkaplerza. Zachęcał, by nad różańcem medytować, a nie tylko go odmawiać.
– Błogosławiony papież Paweł VI bardzo chętnie unikał tradycyjnego zwrotu recitare i zastępował go wyrażeniem meditare. Medytacja różańcowa wprowadza nas w tajemnicę życia Chrystusa, ale jest również przygotowaniem do refleksji nad naszym życiem – wyjaśniał w homilii bp Jeż.
Kościół Najświętszej Panny Marii „na Burku” jest jednym z najstarszych w Tarnowie. Został zbudowany w oryginalnym polskim stylu drewnianego gotyku prawdopodobnie jeszcze przed 1458 rokiem.
Elementy barokowe pojawiły się, kiedy został odbudowany po tym, jak uległ uszkodzeniu w pożarze w XVII wieku.
Ponadto wnętrze kościoła posiada renesansową polichromię i rokokowy ołtarz, co daje wspaniały efekt niezamierzonego eklektyzmu.
W kościele czczony jest obraz Matki Bożej Szkaplerznej.