Nowy numer 2/2021 Archiwum

Florenckie Złotka

Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes" po raz kolejny znalazł się wśród finalistów Grand Prix międzynarodowego konkursu chóralnego.

Tarnowski zespół od 11 do 15 lipca brał udział w Międzynarodowym Konkursie Leonardo da Vinci we Florencji.

Chór występował w trzech kategoriach, zdobywając złoty dyplom w kategorii muzyki sakralnej, wygrywając kategorię chórów młodzieżowych i uniwersyteckich, co pretendowało go do udziału w rozgrywce o Grand Prix oraz zdobywając srebrny dyplom w kategorii pop, folk, jazz.

W konkursie wzięły udział chóry z Australii,  Bułgarii,  Czech,  Filipin, Węgier, Francji, Polski, Słowacji, Tajwanu, Ukrainy. Organizatorom bardzo zależało na wysokim poziomie artystycznym pierwszej edycji konkursu, dlatego do udziału w nim zostały zaproszone utytułowane zespoły. Większość z nich to chóry narodowe, wielokrotni zwycięzcy międzynarodowych konkursów, koncertujący po całym świecie.

Zwycięzcą Grand Prix został chór z Manilii (Filipiny), reprezentujący zawodowy poziom wokalny i niezwykłe umiejętności aktorskie.

Wszystkie wydarzenia odbywały się w wyjątkowych miejscach zabytkowej Florencji. Przesłuchania kategorii muzyki sakralnej miały miejsce w pochodzącym z XIII w. kościele Wszystkich Świętych.

Przesłuchania pozostałych kategorii odbyły się w Teatrze La Compagnia, a rozgrywka o Grand Prix w Tetrze Verdiego.

W tym samym miejscu odbył się Koncert Finałowy, podczas którego zostały zaprezentowane utwory z repertuaru operowego Verdiego, Pucciniego, Rossiniego, Mascagniego, Bizeta. W koncercie wzięły udział chóry uczestniczące w konkursie, orkiestry oraz gościnni soliści, łącznie ok. 700 osób.

Ponadto chór Puellae Orantes wystąpił podczas koncertu towarzyszącego w kościele Świętych Apostołów, jednym z najstarszych florenckich kościołów, popularnie nazywanym Starą Katedrą Florencji.

Uzyskane nagrody to nie jedyny sukces tarnowskiego chóru. Zespół otrzymał propozycję współpracy od australijskiego kompozytora i dyrygenta Davida Slatera oraz zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Cantemus na Węgrzech.

Zaproszenie to chór otrzymał od Denesa Szabo – dyrektora Chóralnego Instytutu Cantemus, wybitnej postaci międzynarodowego świata muzycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama