Nowy numer 2/2021 Archiwum

Bliżej, niż się wydaje

Abp Juliusz Janusz, pochodzący z Łyczanej w parafii Korzenna nuncjusz apostolski w Słowenii, mówi o przywiązaniu do wartości.

Grzegorz Brożek: Daleko jest stąd, z Łyczanej, do Stolicy Apostolskiej, do Sekretariatu Stanu?

abp Juliusz Janusz: Zależy, którędy się jedzie. To trochę ponad 1600 kilometrów, ale rozumiem, że nie o to pan pyta.

Pytam o przestrzeń psychologiczną

. Ja jestem od 43 lat w służbie Stolicy Apostolskiej. Równie dobrze czuję się w swoich rodzinnych stronach, jak i tam, gdzie przychodzi mi pracować w dyplomacji watykańskiej. Zatem z domu rodzinnego bliżej jest mi tam, gdziekolwiek mam pracować, niż się wydaje.

Może Ksiądz Arcybiskup często odwiedzać rodzinne strony?

Byłem 8 lat nuncjuszem na Węgrzech, teraz jestem od paru lat w Słowenii, więc obecnie mam taką szansę, bo nie jest daleko. Ale kiedy wcześniej przyszło mi pracować w Tajpej na Tajwanie czy być nuncjuszem w Rwandzie, to mogłem tu być najwyżej raz na rok.

Czy to, co Ksiądz Arcybiskup wyniósł z domu rodzinnego, dziś ma znaczenie dla Księdza posługi?

Absolutnie tak, to jest baza, fundament. Czasem widzę u znajomych, którzy oderwali się od swoich korzeni, że coś tam u nich w życiu czasem nie gra, brakuje jakiejś spójności. Kiedy człowiek jest związany ze swoją ziemią, kiedy żyje tradycjami, które są w tym przypadku głęboko chrześcijańskie, głęboko patriotyczne – także kościelne – to wszystko stanowi zasób, bazę, fundament, korzenie. Do tego zawsze można się odwoływać w swoim życiu, bo to nas konstytuuje. Ostatecznie także tu otrzymałem takie poczucie powszechności Kościoła. Proboszcz korzeński zawsze wpajał, że Kościół jest powszechny, że nie możemy myśleć o sobie, wyłącznie o naszej parafii, ale musimy mieć na względzie wszystkich wierzących w Chrystusa.•

Abp Juliusz Janusz

urodził się w Łyczanej 17 marca 1944 roku. W 1967 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był nuncjuszem apostolskim w Rwandzie, Mozambiku i na Węgrzech, a od 2011 r. jest nuncjuszem w Słowenii i delegatem dla Kosowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama