Nowy numer 2/2021 Archiwum

350 osób z 52 ośrodków

We wrześniu w Tarnowie odbędzie się Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich.

Międzynarodowy Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich odbędzie się w dniach 8-10 września w Tarnowie. Swój udział zapowiedziało 350 osób – małżeństw i kapłanów – z 27 ośrodków Spotkań Małżeńskich w Polsce oraz z 25 ośrodków tego stowarzyszenia prowadzących pracę rekolekcyjną poza Polską. Zjazd rozpoczyna obchody 40. rocznicy powstania Spotkań Małżeńskich.

Spodziewany jest przyjazd przedstawicieli ośrodków Spotkań Małżeńskich z Białorusi, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji (Kaliningradu, Nowosybirska i Irkucka), Ukrainy (zarówno obrządku rzymskokatolickiego, jak i greckokatolickiego), a także powstałych w ostatnich latach ośrodków polonijnych w Anglii, Irlandii, Niemczech i w USA. Uczestniczyć też będzie grupa animatorów Spotkań Małżeńskich Cerkwi Prawosławnej.

Zjazd ma charakter roboczy. Jego celem jest pogłębienie formacji animatorów oraz wymiana doświadczeń pomiędzy Ośrodkami. Przewidziane są referaty plenarne poświęcone duchowości, charyzmatowi i misji, a także programom, organizacji pracy i wspólnocie Spotkań Małżeńskich. Odbędą się także prezentacje pracy rekolekcyjnej prowadzonej w różnych krajach. Szczególnie ważne będą warsztaty w 20 grupach, w których uczestnicy pracować będą nad pogłębieniem rozumienia adhortacji Amoris Laetitia, charyzmatu Spotkań Małżeńskich, wrażliwości na problemy uczestników, współpracy małżeństw i kapłanów.

„Doświadczenie 40 lat istnienia Spotkań Małżeńskich wciąż potwierdza, że dialog w takiej formie jaką proponujemy małżeństwom i przygotowującym się do małżeństwa, może dokonać prawdziwie kopernikańskich rewolucji w ich życiu – powiedział KAI Jerzy Grzybowski, współzałożyciel Ruchu.

– Na warsztatowych rekolekcjach małżeństwa rozpoznają w jaki sposób wzajemne słuchanie, rozumienie i dzielenie się sobą i przebaczenie buduje, a nierzadko odbudowuje więź małżeńską, a także więź z dziećmi, innymi ludźmi, a nade wszystko z Panem Bogiem" – podkreśla Grzybowski. Dodaje, że prowadzi to nierzadko do pojednania z małżonkiem i z Bogiem.

Jerzy Grzybowski zwraca uwagę, że Spotkania Małżeńskie są Bożą propozycją na kryzys małżeństwa i rodziny. "Spodziewamy się, że Zjazd zainspiruje jego uczestników do dalszego rozwijania pracy rekolekcyjnej wśród małżeństw, par przygotowujących się do małżeństwa, a także powtórnych związków po rozwodzie" – dodaje Irena Grzybowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama