Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pierwszy raz w Łąkcie zmienia się proboszcz przejdź do galerii

31 lat temu nie wszyscy wierzyli, że ks. Stanisław Szczygieł podoła wyzwaniu, które tu na niego czekało.

Upłynęło 31 lat od dnia 27 czerwca 1986 roku, kiedy to na urząd proboszcza parafii Łąkta decyzją Tarnowskiego Biskupa został mianowany bardzo młody wtedy kapłan 35-letni ks. Stanisław Szczygieł, któremu zostało powierzone dzieło tworzenia, organizowania oraz budowy zawiązującej się wspólnoty parafii Łąkta.

31 lat parafii Łąkta - zapowiedź (autor: Dominik Rogóż)
Gość Tarnowski
Przypomnijmy, że w tamtym okresie w Łąkcie nie było kościoła, a w miejscu stojącego miała powstać oczyszczalnia ścieków. Nie wszyscy wtedy wierzyli że tak młody kapłan, podoła niełatwemu wtedy wyzwaniu. Jednak niesłychany trud, zaangażowanie oraz poświecenie nowo mianowanego proboszcza, a także determinacja łąkieckiej społeczności doprowadziły do tego co dziś możemy oglądać na własne oczy i cieszyć się bogatą świątynią oraz malowniczym jej otoczeniem. Nie sposób wymienić tego co dokonało i zmieniło się tu przez 31 lat.

Pierwszy raz w Łąkcie zmienia się proboszcz   Na Mszę św. bardzo licznie przybyli parafianie, goście, a o oprawę muzyczną zadbała kapela CKSiT w Żegocinie wraz z Zespołem Ludowym Łąkta oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Tomasz Kępa W połowie czerwca parafianie dowiedzieli się z ust ks. Stanisława Szczygła, że złożył rezygnację z pełnionej funkcji, oraz o tym, że nowym proboszczem został ks. mgr Janusz Czajka. Od tamtego czasu oswajali się z myślą o nadchodzącej zmianie, która jest historyczna, ponieważ w Łąkcie po raz pierwszy następuje zmiana na stanowisku proboszczowskim.

Choć ks. Szczygieł zaznaczył, że nie chce pożegnań, długich przemówień ani innych podobnych ceremonii, to jednak przedstawiciele poszczególnych grup działających parafii postanowiły wyrazić słowa wdzięczności względem kapłana. Wydarzenia te miały miejsce 6 sierpnia 2017 roku.

Na Mszę św. bardzo licznie przybyli parafianie, goście, a o oprawę muzyczną zadbała kapela CKSiT w Żegocinie wraz z Zespołem Ludowym Łąkta oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Eucharystię sprawowali ks. Janusz Halik, kolega rocznikowy z Mielca, ks. prałat Bronisław Rosiek, rodak obecnie pracujący w Nicei, oraz ksiądz proboszcz Stanisław, który sprawował ją jako dziękczynienie za utworzenie parafii oraz dar współpracy z ludźmi na przestrzeni wielu ostatnich lat.

Pierwszy raz w Łąkcie zmienia się proboszcz   Ks. Stanisława Szczygła żegnali m.in. strażacy Tomasz Kępa Proboszczowi dziękowała rada parafialna, lokalne Stowarzyszenie "Z Nurtem Sanki", Zespół Ludowy "Łąkta", wójt Żegociny, sołtys i strażacy.

Ks. Stanisław Szczygieł, dziękując za ciepłe słowa i życzenia, mówił, że się nie żegna, ponieważ będzie mieszkał w swoim domu w parafii oraz będzie wspierał w pracy duszpasterskiej nowego proboszcza, którego powitanie nastąpi w niedzielę 13 sierpnia.

Historię parafii od początku jej powstania opowiada 30-minutowy film, którego twórcą jest parafianin Dominik Rogóż z Łąkty Górnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama