Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jak się przygotować i co zabrać na koronację?

Informacje dla pielgrzymów przybywających do Chorzelowa.

Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości koronacyjnej będzie przeżywana w każdej parafii uroczystość Narodzenia NMP, która wypada w przeddzień koronacji. Podczas wszystkich nabożeństw należy – zgodnie z decyzją KEP – ponowić Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten został wydany w formie reprintu i powinien zostać oprawiony i umieszczony w kościele parafialnym w kaplicy lub przy ołtarzu maryjnym. Można dokonać tego w formie uroczystej po głównej Mszy św. 8 września. Zachęca się wiernych do przystąpienia do spowiedzi świętej. Zaplanowana jest również posługa w konfesjonale na Placu Koronacyjnym w Chorzelowie.

Wszyscy pielgrzymi, a szczególnie wszystkie pielgrzymki zorganizowane powinny przybyć na plac koronacyjny najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości. Na placu przewidziano dużą ilość miejsc siedzących dla pielgrzymów. Pozostali pielgrzymi mogą przybyć ze swoimi stołeczkami. Należy zabrać ze sobą wodę do picia, parasol oraz niezbędne lekarstwa (dotyczy chorych i starszych). Przy placu będą punkty medyczne oraz sanitariaty. Dzieci przybywają na plac tylko pod opieką starszych, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.

Na plac koronacyjny nie wolno wnosić żadnych ostrych narzędzi, a w trakcie całej Mszy św. nie wolno spożywać posiłków. Po zakończeniu Mszy św. nie pozostawiamy na placu żadnych odpadków ani butelek po napojach.

Na uroczystość koronacyjną powinny przybyć poczty sztandarowe, które zajmują wskazane im miejsca przynajmniej pół godziny przed rozpoczęciem Mszy św. Nie przewiduje się przemarszu pocztów sztandarowych.

W czasie trwania Mszy św. – między innymi ze względu na transmisję telewizyjną – nie  będzie wolno osobom prywatnym filmować ani robić zdjęć z innego niż zajmowane przez nich miejsca. Nikomu – poza akredytowanymi przez kustosza sanktuarium dziennikarzami – nie wolno przebywać w strefie ołtarzowej (w bezpośredniej bliskości ołtarza), a tym bardziej wchodzić na schody lub podium ołtarzowe.

Pielgrzymi przyjeżdżający do Chorzelowa samochodami osobowymi powinni kierować się na wskazane im przez służby porządkowe parkingi i następnie pieszo przejść na plac koronacyjny. Dla osób niepełnosprawnych zorganizowano parking przy kościele.

Autokary przywożą pielgrzymów w pobliże sanktuarium, gdzie pielgrzymi opuszczają pojazd i przechodzą na plac. Po wyjściu pasażerów autokary przejeżdżają na wskazany im parking. Po zakończeniu uroczystości autokary mogą podjechać po pielgrzymów w pobliże kościoła. Autokary powinny być oznakowane dostarczonym przez kustosza plakatem i bezwzględnie muszą podporządkować się poleceniom policji i innych służb porządkowych.

Księża proszeni są o parkowanie samochodów na parkingach ogólnodostępnych. Nie przewiduje się oddzielnego parkingu dla kapłanów

Wszyscy księża zaproszeni są do koncelebry. Należy przybyć najpóźniej do 10.30. Należy przywieźć ze sobą albę oraz cingulum. Po ubraniu ornatów w kościele procesja wyruszy do ołtarza. Mszę św. zakończy procesja wszystkich koncelebransów i asysty od ołtarza polowego do sanktuarium.

Uroczystą Eucharystię poprzedzi procesja z obrazem na plac koronacyjny o 9.30 oraz czuwanie modlitewne. Zachęcamy wszystkich pielgrzymów do wcześniejszego przybycia na miejsce koronacji i włączenia się we wspólną maryjną modlitwę. Księży zachęcamy do posługi w konfesjonale już od 9.30.

Czytaj także pozostałe informacje w specjalnej zakładce Koronacja w Chorzelowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama