500 osób, 12 księży i ponad 30 pocztów sztandarowych uczciło pamięć o ks. Władysławie Gurgaczu, "Żandarmerii" i członkach PPAN.
Msza św. poświęcona ks. Władysławowi Gurgaczowi, „Żandarmerii” i członkom PPAN już drugi rok celebrowana jest w nowym miejscu – nad schroniskiem. W tym roku uczestnicy i goście mogli zobaczyć nowy zadaszony ołtarz i zmienioną tablicę na obelisku.
Nowy ołtarz wykonało Nadleśnictwo Piwniczna, nowe ławki i drogę – Nadleśnictwo Nawojowa, które też ufundowało nową tablicę na obelisk. Nowy napis brzmi: Pamięci żołnierzy oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej z dowódcą Stanisławem Piórą „Emirem” i księdzem kapelanem Władysławem Gurgaczem TJ, zabitych przez komunistów w roku 1949.
Mszę św. tradycyjnie zorganizował Związek Żołnierzy AK w Nowym Sączu i prezes Fundacji „Osądź mnie Boże” Jerzy Basiaga. W pracach porządkowych pomagał przedsiębiorca budowlany Jakub Klimczak i Kazimierz Śnieżek.
Zdjęcia z uroczystości zamieściliśmy TUTAJ.
Na uroczystość przybyło ok. 500 osób. Niestety, wielu odstraszyła brzydka pogoda i niska temperatura (było ok. 11 0C). Mszę celebrował w towarzystwie jedenastu księży po raz 19 ks. Henryk Michalak. Byli żyjący członkowie PPAN: łączniczka Helena Wiktor ps. „Konwalia”, szef propagandy Zbigniew Obtułowicz ps. „Sarat” i łącznik Stefan Kulig ps. „Wicher”. Przybyli siostrzeńcy ks. Gurgacza: Maria Kuczma i Stanisław Gruszka. Byli również krewni założyciela PPAN i „Żandarmerii” Stanisława Pióry.
Mszę św. celebrowało 12 kapłanów Jacek Zygadlewicz Na Mszę św. przyjechali także: Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, i posłanki PiS: Barbara Bartuś i Anna Paluch. Prezes Żołnierzy AK w Nowym Sączu Zbigniew Obtułowicz podziękował obecnemu na Mszy św. dyrektorowi regionalnej dyrekcji lasów państwowych w Krakowie Janowi Kosiorowskiemu za objęcie patronatem honorowym naszej uroczystości na Hali Łabowskiej.
We Mszy św. uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego: Marian Ryba i Franciszek Kantor, jak również nadleśniczowie: z Nawojowej Tomasz Romanowski i z Piwnicznej Stanisław Michalik. Licznie zjawili się krewni członków PPAN. Przybyło ponad 30 pocztów sztandarowych. Była GRH „Żandarmeria” z Kamilem Olesińskim. Byli państwo Barbara i Józef Koralowie.
Ksiądz Michalak w kazaniu powiedział m. in. "Europa należy do Chrystusa i jeśli nie chcemy za wcześnie umierać, wróćmy do tradycji chrześcijańskiej. Dzisiaj po 68 latach od męczeńskiej śmierci naszych bohaterów modlimy się i dziękujemy za ich heroizm i ofiarę życia. Dziękujemy za ich rodziny – z których wyszli. Dziękujemy za cierpienia tych rodzin, które płakały i znosiły upokorzenia. Dziękujemy dziś Bogu za ten przykład miłości do Ojczyzny i Narodu. Hołd Wam składamy, cześć należną oddajemy. Cześć i Honor Bohaterom! Byliście i jesteście godni zwać się Bohaterami! Dzisiaj przywracamy Żołnierzom Niezłomnym należną im cześć.
Chciałbym pomodlić się słowami: Panie nie wstydzę się mojej miłości do Ojczyzny – do Polski – do mojej Matki i wyznaję ciepło i prosto: Miłuję Cię, Polsko – Ojczyzno moja. Miłuję cię Polsko, taka jaka jesteś, miłuję Ciebie, Polsko – Matko moja – bo po Bogu i Kościele nie mam większej miłości nad Ciebie. Miłuję Ciebie, Polsko, nie tylko od święta, miłuję Ciebie, Polsko, na każdy dzień. Miłuję Ciebie, Polsko, bez względu na to co inni wypowiadają na miłość do Ciebie. Miłuję Ciebie, Polsko – Ojczyzno moja!".
Na Hali Łabowskiej zgromadziło się ponad 30 pocztów sztandarowych Jacek Zygadlewicz Tradycyjnie po Mszy św. odbył się uroczysty apel poległych. Następnie głos zabrała Zuzanna Kurtyka i Stanisław Ormanty. Zakończeniem uroczystości był awans dwóch Żołnierzy Wyklętych. Zbigniew Obtułowicz otrzymał stopień majora, a Józef Haza – kapitana. Obydwaj zostali uhonorowani również złotymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju”. Awanse wręczał pułkownik Marcin Żal.
Na wyziębionych uczestników czekało – dzięki Starostwu Powiatowemu – 600 porcji grochówki, które szybko rozdano.
Godzinę po uroczystościach na Hali Łabowskiej odbyło się również krótkie spotkanie w Szkole Podstawowej w Maciejowej z Michałem Dworczykiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Za rok Msza św. odbędzie się 8 września o godz. 11. Będziemy obchodzić wtedy okrągłą 20. rocznicę „spotkań Gurgaczowskich”!