GN 38/2018 Archiwum

O Złoty Warkocz Tarłówny

Turniej rycerski, bitwa o zamek, grzmoty armat i koncerty to czeka tych, którzy 17 września odwiedzą zamek w Dębnie.

Jak zwykle wraz z końcem lata, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Dębińskie Centrum Kultury organizuje wielkie wydarzenie plenerowe, jakim jest Międzynarodowy Turniej Rycerski „O Złoty Warkocz Tarłówny”, który odbędzie się w otoczeniu renesansowego zamku w Dębnie 17 września.

Jest to impreza o długiej historii, albowiem jej początki sięgają lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przez lata przybywało wykonawców, podnosił się także poziom odtwórstwa historycznego w naszym kraju. Korzystając z tych korzystnych tendencji udało się organizatorom utrzymać wysoki poziom wykonawczy i rekonstrukcyjny, zrezygnowano zdecydowanie z uczestnictwa grup, które cechuje mierna jakość odtwórstwa.

W tym roku, tradycyjnie Dębno odwiedzą zbrojni reprezentujący Polskę, Węgry oraz Słowację. Nie zabraknie stałych gości, czyli jazdy Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, który każdego roku pokazuje się w nowej choreografii konnej.

Cały czas koloryt placu boju oraz zamkowych okolic zapewniać będą przyjaciele Dębna z Agencji Eventów Historycznych „Sarmata”, którzy bawić będą publiczność niebanalną konferansjerką. Zabraknąć nie powinno także potężnie grzmiących armat polskich, ale i tych przyciągniętych przez Zespół Historyczny „Berezun”. Pojawią się też niezawodni Węgrzy, reprezentujący Zakon św. Jerzego z Wyszehradu.

Z pewnością dwoma momentami kulminacyjnymi będzie bitwa o zamek, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem widzów. Elementem najważniejszym zaś będzie rozegranie finałowego pojedynku na miecz o trofeum, jakim jest „Złoty Warkocz Tarłówny”.

Przypomnieć należy tutaj, że właśnie w Dębnie zwyciężali, bądź pokazywali się z najlepszej strony rekonstruktorzy stanowiący dzisiaj trzon rycerskiej reprezentacji Polski. Także i w tym roku, w Dębnie, pojawią się zbrojni pretendujący z pewnością do roli i godności bycia członkiem kadry narodowej.

Całość tego wyjątkowego spotkania z historią trwać będzie przez sześć godzin, od 13.00 do 19.00. Obok walk, usłyszeć będzie można kilkudziesięciominutowy koncert muzyki szkockiej w wykonaniu grupy Pipes and Drums z Częstochowy. Po zakończeniu części bojowej zaś, organizatorzy zapraszają na koncert grupy Shamrock i spotkanie z muzyką celtycką.

Całość, jak zawsze, zwieńczy pokaz sztucznych ogni.

Podczas turnieju będzie można zwiedzać też zamek.

Zobacz, jak wyglądał turniej w ubiegłym roku:

Turniej Rycerski O złoty warkocz Tarłówny Dębno 18.09.2016
Agata Olejnik

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma