Nowy numer 3/2021 Archiwum

Królowa naszych serc

Biskup tarnowski Andrzej Jeż przywitał gości i pielgrzymów przybyłych na koronację do Chorzelowa.

- Rok 2017 zapisuje się na kartach historii diecezji tarnowskiej jako rok dwóch koronacji. 4 czerwca przeżywaliśmy koronację figury Matki Bożej Fatimskiej z sanktuarium w Tarnowie, zaś dziś uczestniczymy w podniosłym akcie koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Obydwa wydarzenia poczytujemy sobie za wyjątkowy dar, który jeszcze bardziej uwypukla i wzmacnia charakterystyczny dla naszej diecezji maryjny rys - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż, witając pielgrzymów i gości przybyłych na koronację do Chorzelowa.

Pasterz Kościoła tarnowskiego przypomniał, że na przestrzeni 231 lat istnienia diecezji tarnowskiej dane było już radować się wspólnocie lokalnego Kościoła 11 koronacjami wizerunków Matki Bożej:

 • w 1904 r., w Tuchowie,
 • w 1920 r., w Zawadzie,
 • w 1934 r., w Bochni,
 • w 1937 r., w Odporyszowie,
 • w 1962 r., w Okulicach,
 • w 1963 r., w Nowym Sączu – Sanktuarium MB Pocieszenia,
 • w 1966 r., w Limanowej,
 • w 1993 r., w Pasierbcu,
 • w 1999 r., w Czarnym Potoku,
 • w 2011 r., w Czermnej,
 • oraz w czerwcu tego roku w Tarnowie.

- Koronacja w Chorzelowie łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin jest dwunastą w historii naszej diecezji. Akt koronacji ukazuje to, co wcześniej uczynił sam Bóg, koronując Maryję w niebie. Bóg na oczach całego nieba objawił Jej królewską godność. Poprzez akt koronacji pragniemy ofiarować Matce Najświętszej nie tylko to, co w kategoriach ludzkich jest najwyższą wartością i godnością, ale również chcemy w widoczny sposób wyrazić wobec Niej naszą wiarę i miłość, obierając Ją na Królową swoich serc - mówił bp Andrzej Jeż.

Uroczystości koronacyjnej przewodniczy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. To on jako ówczesny biskup tarnowski, jak przypomniał bp Andrzej Jeż, erygował dekretem z 7 września 2008 roku tutejsze sanktuarium.

- Dzisiejsza uroczystość stanowi doniosłą kontynuację tamtego wydarzenia i radujemy się, że właśnie Ksiądz Arcybiskup przewodniczy tej uroczystej liturgii koronacyjnej. Gorąco dziękuję za przyjęcie zaproszenia i przybycie do Chorzelowa - mówił obecny pasterz Kościoła tarnowskiego.

Powitał przybyłych na koronację księży arcybiskupów i biskupów. - Witam licznie zgromadzonych kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz alumnów naszego seminarium. Pozdrawiam kustosza sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie ks. prałata Andrzeja Ramsa wraz z księżmi wikariuszami i wszystkimi parafianami - mówił biskup Andrzej Jeż.

Powitał także przedstawicieli władz na czele z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem, parlamentarzystów oraz wszystkich przedstawicieli władz różnych szczebli, reprezentantów służb mundurowych i służby zdrowia.

- Serdecznym pozdrowieniem i ogarniam pasterską miłością uczestników tej liturgii i cały lud Boży tarnowskiego Kościoła, w którym szczególne miejsce zajmują wszyscy naznaczeni krzyżem choroby i cierpienia. Gorąco pozdrawiam rodziny, małżeństwa, młodzież i dzieci - wyliczał hierarcha, nie zapominając także o wszystkich łączących się z uczestnikami Mszy św. koronacyjnej poprzez media transmitujące uroczystość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama