Nowy numer 2/2021 Archiwum

Czym jest i jak powinien funkcjonować

Słuchacze i czytelnicy zobaczą Kościół nie jako hierarchię i administrację, ale jako wspólnotę, której każdy z nas jest częścią.

Radiowo-Internetowe Studium Biblijne to okazja intelektualnego poznania swojej wiary poprzez tłumaczone przez specjalistów – teologów i biblistów – teksty Pisma Świętego. – Prowadzi nas Credo. Zaczęliśmy od słowa „wierzę” i co to oznacza. Kolejny semestr poświęcony był Bogu, następny osobie Jezusa Chrystusa, potem Duchowi Świętemu. W tym roku przyjrzymy się Kościołowi – zapowiada ks. Piotr Łabuda, biblista, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

– Z Credo wynika, że Kościół jest następną prawdą naszej wiary, ale też skoro w naszej diecezji przygotowujemy się i właściwie jesteśmy u progu rozpoczęcia obrad synodu, a więc chcemy przemyśleć, jak ten Kościół powinien w naszych wspólnotach funkcjonować, to tym bardziej warto przypomnieć sobie, czym jest Kościół w różnych jego wymiarach – tłumaczy biblista.

Na początku zobaczymy obraz Kościoła, który jest zapowiedziany w Starym Testamencie, czyli jak lud Boży już był tym ekkaleo – eklezją, wspólnotą. Nie był to jeszcze Kościół w naszym znaczeniu, ale lud Boga, który otrzymał największy dar – miłości. Lud Nowego Przymierza rozszerza się i dostaje kolejne dary – zbawienia, sakramentów, bliskości Boga. Potem Dzieje Apostolskie i kolejne wieki pokażą, jak Kościół się rozwija i kształtuje, jak pod wpływem soborów i synodów reflektuje się nad sobą, jak widzieli go wielcy święci. – Takie szerokie spojrzenie na Kościół, od jego prapoczątków do dzisiaj, pozwoli słuchaczom i czytelnikom spojrzeć na Kościół nie jako coś, do czego jestem zapisany. Każdy z nas bowiem stanowi jego część. Jest jedna głowa, ale ciało składa się z różnych członków i wszystkie są tak samo ważne. Kościół to nie budynek, hierarchia, administracja, ale wspólnota, żywy organizm – tłumaczy ks. Łabuda.

W pierwszą niedzielę października na falach radia RDN Małopolska zostanie wyemitowana pierwsza audycja. Wykład poprowadzi ks. Andrzej Michalik, teolog, rektor WSD w Tarnowie. Wykłady są publikowane na stronie internetowej „Gościa Tarnowskiego”. Tam można je odsłuchać raz jeszcze, przeczytać, a nawet pobrać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama