Nowy numer 50/2018 Archiwum

Bliżej małżeństwa i rodziny

W Tarnowie odbyła się sesja księży dziekanów z diecezji tarnowskiej.

Spotkanie w Wyższym Seminarium Duchownym rozpoczęła wspólna modlitwa w kaplicy. Po niej księża wysłuchali dwóch prelekcji. Pierwszą z nich nt. „Towarzyszenie w duszpasterstwie małżeństw i rodzin” wygłosił ks. dr Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Tarnowskiej kurii. Punktem odniesienia w omawianym temacie uczynił adhortację apostolską papieża Franciszka „Amoris Laetitia”, która jest owocem dwóch synodów biskupów poświęconych małżeństwu i rodzinie.

- Pewnym nieporozumieniem jest, co uczyniły niektóre media, postrzeganie tego dokumentu przez pryzmat tylko jednego z wątków, mianowicie sytuacji związków niesakramentalnych – przypomniał ks. Cebula. To jest jeden z tematów, ale nie najważniejszy. – Słowem kluczem tego dokumentu jest towarzyszenie. Ten temat przewija się przez cały tekst. Papieżowi i biskupom zależy na tym, by w życiu Kościoła towarzyszyć małżeństwu przez cały okres, nieustannie być z małżonkami, wspierać rodziny – dodaje ks. Piotr Cebula. Jednym z zadań i wyzwań w duszpasterstwie są młode małżeństwa. Bo o ile sporo uwagi i troski poświęca się narzeczonym przygotowującym się do małżeństwa, o tyle później młode rodziny w niemałej części jakby znikają z pola oddziaływania Kościoła, pojawiając się tylko na krótko w okresie chrztu dzieci czy ich pierwszej komunii. Tymczasem towarzyszenie zakłada stałą obecność młodych małżeństw i rodzin w życiu wspólnoty.

Drugą prelekcję wygłosił ks. dr Jacek Nowak, który przedstawił tegoroczny dokument KEP „Chrześcijański kształt patriotyzmu”. W dokumencie tym KEP zwraca uwagę na potrzebę wychowania do patriotyzmu. - W coraz bardziej zglobalizowanym, zunifikowanym i zaawansowanym technologicznie świecie starania o zachowania własnej tożsamości, o wspólną historyczną pamięć, o poczucie narodowej solidarności oraz budowanie słusznego szacunku i respektu u innych uznać należy za uprawnione i uzasadnione – piszą biskupi.

Potrzebna jest by to realizować odpowiedzialna polityka historyczna, uwzględnienie roli rodziny i szkoły w wychowaniu do patriotyzmu, realizowana z wizją misja ludzi kultury. Swoją rolę do spełnienia mają także harcerstwo oraz organizacje pozarządowe i samorządowe. Czynnikiem, który budowaniu tożsamości może służyć są także sport i działalność grup rekonstrukcyjnych.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy