Nowy numer 3/2021 Archiwum

Niesłyszący chcą, by ich posłuchać

Potrzeby głuchych odnośnie spowiedzi i Mszy św., łatwiejszy dostęp do katechezy i spotkań z księżmi migającymi to niektóre z postulatów synodalnych tego środowiska.

W ostatnią niedzielę września co roku odbywa się Międzynarodowy Dzień Głuchego, stąd duszpasterstwo osób niesłyszących wraz z poszczególnymi oddziałami Polskiego Związku Głuchych z terenu diecezji tarnowskiej zorganizowało diecezjalne obchody dla niesłyszących w Ciężkowicach od 16-17 września 2017 r.

Połączone to spotkanie z pracami komisji presynodalnej, w ramach których odbyło się spotkanie z ks. dr Piotrem Cebulą, sekretarzem Komisji Przygotowawczej Synodu, który przybył do Ciężkowic 16 września.

W ramach tego spotkania ks. Damian Migacz, duszpasterz niesłyszących w Tarnowie, przedstawił krótką historię duszpasterstwa w diecezji tarnowskiej, po czym scharakteryzował obecną strukturę i zakres działania duszpasterstwa. Następnie osoby niesłyszące z pomocą tłumacza języka migowego wypowiedziały swoje zdanie na temat działalności Kościoła, oraz wypowiedzieli swoje ogólne uwagi do działań na rzecz osób z wadą słuchu w Kościele tarnowskim.

Prosiły o zmiany w funkcjonowaniu duszpasterstwa niesłyszących i ogólnie Kościoła dla nich, m.in.: o stałość duszpasterzy w okręgach dla lepszego rozeznania sytuacji i pomocy osobom niesłyszącym, o większym zainteresowaniu się rodzinami i odwiedzaniu ich przez duszpasterzy migających w domach, o większym zaangażowaniu młodzieży niesłyszącej w życiu Kościoła, o licznych obowiązkach dodatkowych duszpasterzy niesłyszących, którzy nie mają nieraz czasu na spotkania z głuchymi w świetlicach oddziałów Polskiego Związku Głuchych, o łatwiejszym dostępie do katechez i spotkań z księżmi, którzy odpowiedzą im na nurtujące pytania z zakresu wiedzy o Bogu.

Wśród uwag kierowanych do Sekretariatu Synodu były jeszcze uwagi do funkcjonowania parafii i małej świadomości księży proboszczów o potrzebach niesłyszących np. w sakramencie pokuty i Mszy św.

Na koniec głos zabrał ks. Piotr Cebula, dziękując wszystkim za obecność na tym spotkaniu i za zainteresowanie Synodem. Wytłumaczył zarys prac synodalnych i obiecał, że nad każdym z tych wniosków Komisje Synodalne pochylą się i będą rozważały możliwości rozwiązania tych problemów.

Na koniec wszyscy wspólnie zamigali modlitwę za Synod. W niedzielę rano odbyła się Msza migana, która sprawowana była w intencji Synodu i duszpasterstwa niesłyszących w diecezji tarnowskiej.

Ks. Damian Migacz tłumaczy w języku migowym obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. wiernych, także osób głuchych:

OBOWIĄZEK NIEDZIELNEJ MSZY ŚW., TAKŻE DLA GŁUCHYCH
GonzoIlluminatio

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama