Nowy numer 2/2021 Archiwum

Z ewangelią czy z kielnią?

Chcesz pomagać? Tarnowski Wolontariat Misyjny zaprasza do współpracy.

Od wielu lat z tarnowskiej diecezji wyruszają na misyjną posługę nie tylko misjonarze, lecz także wolontariusze świeccy posługujący swoimi umiejętnościami i talentami zawodowymi na różnych polach misyjnej pracy.

Do tej pory do krajów misyjnych wyjechało 69 osób świeckich posłanych przez Kościół tarnowski. A tylko w minionym roku wyjechało na różne kontynenty kilkunastu wolontariuszy i misjonarzy świeckich.

Wiele osób świeckich zwraca się do nas z propozycją pomocy misjom na miarę swoich możliwości i umiejętności. Także coraz większa liczba misjonarzy z różnych kontynentów zwraca się z prośbą o przysłanie misyjnego wolontariusza do pracy w szkole, ośrodku zdrowia, szpitalu, sierocińcu, czy też przy budowie nowej szkoły, czy szpitala misyjnego.

W odpowiedzi na potrzeby misji zrodziła się idea powstania Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, który stałby się płaszczyzną spotkania ludzi świeckich z misjonarzami, pomocy misjom w diecezji, ale również przygotowania się do pracy wolontariusza na różnych kontynentach.

Tarnowski Wolontariat Misyjny rozpoczął swoją oficjalną działalność 6 września, gromadząc te osoby, które aktywnie uczestniczyły we wspieraniu misyjnej pracy w naszej diecezji, oraz misjonarzy i wolontariuszy świeckich, którzy już powrócili z krajów misyjnych, lecz nadal pragną dzielić się swoim doświadczeniem misyjnym pomagając w ramach naszego Wolontariatu.

Nasza działalność opiera się na pracy wolontariackiej na dwóch płaszczyznach: w diecezji oraz w krajach misyjnych.

Praca w diecezji obejmuje:

 • bezpośrednią pomoc misjonarzom w organizacji kontenerów, przesyłek oraz współpracę z różnymi grupami w przygotowaniu i realizacji innych misyjnych przedsięwzięć
 • współpracę misyjną z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi
 • animację misyjną w szkołach, parafiach oraz innych środowiskach
 • działalność medialną i promocję misji oraz wolontariatu misyjnego (prowadzenie strony internetowej, realizacja audycji radiowych, tworzenie materiałów multimedialnych do animacji: filmów, prezentacji, płyt, materiałów promocyjnych, działalności wydawniczej)
 • organizację wydarzeń misyjnych w diecezji
 • zbiórkę surowców wtórnych
 • działania logistyczne, czyli wysyłka kontenerów, przesyłek, organizacja zaopatrzenia dla misjonarzy
 • pracę biura TWM, czyli prowadzenie korespondencji z misjonarzami i wolontariuszami oraz prowadzenie rozliczeń finansowych)

Natomiast jeśli chodzi o pracę i posługę w krajach misyjnych nasze działania mają szeroką gamę możliwości. Są to:

 • posługa ewangelizacyjna
 • wychowywanie dzieci i młodzieży w szkołach, internatach i sierocińcach
 • praca edukacyjna w szkole
 • praca w szpitalu lub innej placówce
 • prace remontowe, budowlane i prowadzenie różnych projektów technicznych

W Tarnowskim Wolontariacie Misyjnym można pracować w jednej z czterech sekcji:

 • medialnej (tworzenie internetowego wydania Diecezjalnego Newlettera Misyjnego, współtworzenie strony internetowej, fanpagea misyjnego, opracowanie materiałów multimedialnych, tworzenie broszur, kalendarzy, płyt, ulotek, prezentacji, filmów)
 • logistycznej (wysyłka kontenerów, zakupy dla misjonarzy, wysyłki paczek do krajów misyjnych, kolportaż, transport)
 • charytatywnej (organizacja zbiórek rzeczowych, finansowych, zbiórka surowców wtórnych, przygotowanie, sortowanie, rozdzielanie, szukanie ofiarodawców, odbiorców w kraju, na Wschodzie, w krajach misyjnych
 • biurowej (księgowość, rozliczenia, komunikacja z instytucjami kościelnymi i państwowymi, korespondencja misyjna i wolontariacka)

Aktualnie przygotowujemy drugą edycję akcji „Makulatura na misyjne studnie”, kwartalnik Diecezjalny newsletter misyjny „Na cały świat”, akcję „Nowożeńcy dla misji” oraz diecezjalne obchody Niedzieli Misyjnej połączone z Marszem Misyjnym w intencji pokoju i prześladowanych chrześcijan oraz animacjami.

Potrzebujemy Waszej pomocy już od teraz. Pierwsze spotkanie ogólne Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego odbędzie się już 21 października o godz. 17 w Tarnowie. Zapraszamy do nas! Wolontariat misyjny to coś dla Ciebie!

Już dzisiaj możecie pisać do nas na adres: tarwolmis@gmail.com lub zadzwonić na nr 507172870

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama