Nowy semestr Studium Biblijnego

W tym roku przyjrzymy się Kościołowi. Zobaczymy, czym jest, jak się rozwijał i reflektował nad sobą - zapowiada biblista ks. Piotr Łabuda. Start już 1 października.

1 października na falach radia RDN Małopolska zostanie wyemitowana pierwsza w nowym semestrze audycja Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego. Wykład poprowadzi ks. Andrzej Michalik, teolog, rektor WSD w Tarnowie. Wykłady są publikowane na stronie internetowej "Gościa Tarnowskiego". Na http://tarnow.gosc.pl/Studium-biblijne można je odsłuchać raz jeszcze lub przeczytać.

Radiowo-Internetowe Studium Biblijne to okazja intelektualnego poznania swojej wiary poprzez tłumaczone przez specjalistów – teologów i biblistów – teksty Pisma Świętego. Ono z kolei buduje naszą pobożność, szacunek dla wiary i sakramentów.

– Prowadzi nas Credo. Zaczęliśmy od słowa "wierzę" i co to oznacza. Kolejny semestr poświęcony był Bogu, następny osobie Jezusa Chrystusa, potem Duchowi Świętemu. W tym roku przyjrzymy się Kościołowi – zapowiada ks. Piotr Łabuda, biblista, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

– Po pierwsze z Credo wynika, że Kościół jest następną prawdą naszej wiary, ale też skoro w naszej diecezji przygotowujemy się i właściwie jesteśmy u progu rozpoczęcia obrad synodu, a więc chcemy przemyśleć, jak ten Kościół powinien w naszej diecezji, w naszych wspólnotach funkcjonować, to tym bardziej warto przypomnieć sobie, a może uświadomić, czym jest Kościół na różnych jego wymiarach – tłumaczy biblista.

Na początku zobaczymy obraz Kościoła, który jest zapowiedziany w Starym Testamencie, czyli jak lud Boży już był tym ekkaleo – eklezją, wspólnotą. Nie był to jeszcze Kościół w naszym znaczeniu, ale lud Boga, który otrzymał największy dar –miłości. Lud Nowego Przymierza rozszerza się i dostaje kolejne dary – zbawienia, sakramentów, bliskości Boga. Potem Dzieje Apostolskie i kolejne wieki pokażą, jak Kościół ten się rozwija i kształtuje. Jak pod wpływem soborów i synodów reflektuje się nad sobą, a także jak widzieli go wielcy święci.

– Takie szerokie spojrzenie na Kościół, od jego prapoczątków do dzisiaj, pozwoli słuchaczom i czytelnikom spojrzeć na Kościół nie jako coś, do czego jestem zapisany, przyporządkowany, ale to że każdy z nas stanowi jego część. Jest jedna głowa, ale ciało składa się z różnych członków i wszystkie są tak samo ważne. Kościół to nie budynek, hierarchia, administracja, ale wspólnota, żywy organizm – tłumaczy ks. Łabuda.

Uważa, że dawniej było bardzo prosto uczyć o Kościele jako rodzinie, bo w rodzinach ludzie byli blisko. W momencie, kiedy rodzina się rozluźnia, nie ma w niej wspólnoty bycia, modlitwy, niedzielnego przebywania ze sobą, to źle zaczynamy też postrzegać Kościół, łączą nas z nim jedynie święta, ale czy jeszcze wiemy, co jest ich istotą? Poznawanie Kościoła powinno prowadzić do bycia świadomym jego członkiem. Poprzez poznanie Kościoła poznajemy siebie, to skąd jestem, jaki jest mój rodowód i jaki cel.

Nakładem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej "Biblos" niebawem ukaże się w formie książkowej seria wykładów z poprzedniego semestru. Książka, której nadano tytuł "Wierzę w Ducha Świętego", ukaże się w serii "Źródło Wody Żywej".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..