Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomóż w rozmnożeniu chleba

Cuda mogą się dziać także przez nas, a potrafimy pomagać. Dowiedliśmy tego zbiórką do puszek na pomoc ofiarom nawałnic.

1 października w parafiach diecezji tarnowskiej zostanie przeprowadzona akcja "Chleb za Chleb". "Chlebki miłosierdzia" przy kościołach i kaplicach będą rozprowadzać Parafialne Odziały Caritas oraz Szkolne Koła Caritas.

– Zabierając "chlebek miłosierdzia" i składając ofiarę, mamy możliwość pomnożenia chleba, a więc zakupu kilku takich bochenków lub innego rodzaju żywności i przekazania najbardziej potrzebującym. Ta akcja wspomaga przede wszystkim dożywianie dzieci w placówkach prowadzonych przez Caritas oraz w szkołach. Część ofiar pozostaje w parafii i to one decydują o tym, czy zostaną skierowane do szkół, świetlic parafialnych czy też zostanie zakupiona za nie żywność dla potrzebujących rodzin wielodzietnych – wyjaśnia ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej "Chleb za Chleb" po raz pierwszy została przeprowadzona w 2010 roku. Rozprowadzono wówczas 11 613 chlebów w 28 dekanatach. W tym roku biorą w niej udział parafie z 34 dekanatów, do których zostanie skierowanych 22 315 bochenków chleba.

Tarnowska Caritas dziękuje także tym, którzy wsparli zbiórkę na pomoc rodzinom z północy Polski dotkniętym wichurą. Wszyscy pamiętają zapewne ogrom zniszczeń, do jakich doszło w połowie sierpnia pod wpływem potężnych wichur i nawałnic na północy Polski. Dotknięte nimi zostały najbardziej rodziny i osoby z trzech diecezji pelplińskiej, gnieźnieńskiej i bydgoskiej. Szacuje się, że zniszczonych zostało ok. 4,5 tys. domów i zabudowań.

Kilka dni później biskup tarnowski Andrzej Jeż ogłosił zbiórkę do puszek na pomoc ofiarom nawałnic, która została przeprowadzona we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej w ostatnią niedzielę sierpnia. Odzew był ogromny.

– Zebraliśmy w sumie 1 mln 300 tys. zł, co jest rekordem w historii tego rodzaju zbiórek. Pieniądze zostały podzielone między te trzy najbardziej dotknięte diecezje i wesprą odbudowę czy remonty dachów zniszczonych w czasie wichury domów, bo to jest w tym momencie najpilniejsze – mówi dyrektor tarnowskiej Caritas.

Do diecezji pelplińskiej, gdzie jest najwięcej poszkodowanych rodzin, zostanie skierowane 700 tys. zł, do archidiecezji gnieźnieńskiej – 350 tys. zł i do diecezji bydgoskiej – 250 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama