Wstępne rozeznanie

Już 1 października rozpoczyna w Mielcu działalność poradnia prawno-kanoniczna.

Przy mieleckiej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej rozpoczyna w Mielcu działalność poradnia prawno-kanoniczna. - Jest to inicjatywa biskupa Andrzeja Jeża, który chce by osoby mieszkające w regionie, do tej pory nie objęte pomocą Kościoła w tym zakresie, miały możliwość otrzymać pomoc w zrewidowaniu swojej sytuacji życiowej, sytuacji małżeńskiej - mówi ks. dr Rafał Wierzchanowski, oficjał Sądu Diecezjalnego w Tarnowie.

Poradnia otwiera się po to, by ludzie, których małżeństwo się rozpadło, a często żyją w nowych związkach miały możliwość sprawdzić czy małżeństwo było zawarte w sposób ważny czy też nie.

Poradnia rusza 1 października. Porady będą udzielane w każdy 1. wtorek miesiąca od 13.00 do 16.00.

- Dyżur wtedy będzie miał jeden z sędziów bądź notariusz Sądu Diecezjalnego. Jeśli okaże się to potrzebne, dyżury będą odbywać się dwa razy w miesiącu - dodaje ks. Wierzchanowski.

Dotychczas poradnia działa w Tarnowie i Nowym Sączu. W Tarnowie porady udzielane są codziennie. W Nowym Sączu dyżury są w każdy poniedziałek. Porad udziela sędzia ks. dr hab. Bogdan Węgrzyn, na jednym dyżurze przyjmuje 15-18 osób. Korzystają z tej poradni, co ciekawe, także petenci spoza diecezji. Niektórzy przyjeżdżają m.in. z Krakowa czy Zakopanego. - Na dyżury w Mielcu już prowadzimy zapisy i mamy także zgłoszenia np. z Rzeszowa – dodaje ksiądz oficjał.

Oprócz tego, że w poradni odbywa się wstępne rozeznanie czy sytuacja petenta rodzi możliwość rozpatrzenia przez sąd sprawy co do ważności zawartego wcześniej małżeństwa, to także diecezjanie mają możliwość złożenia w poradni skargi powodowej. – Sędzia na miejscu sprawdza, czy wniosek jest napisany poprawnie formalnie, czy są załączniki, czy są błędy w piśmie, które trzeba poprawić, itd. Jeżeli wszystko jest w porządku to w poradni dokumenty można złożyć, a dyżurujący przywozi dokumentację do sądu – dodaje ks. Wierzchanowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..