Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pan Bóg, wspólnota i… darmowe jedzenie

Czego chcieć więcej? Kurs ALPHA coraz popularniejszy w diecezji.

Ponad 27 milionów osób, wszystkie kontynenty, 15 tysięcy edycji każdego roku, wciąż rosnące zainteresowanie osób wierzących, wątpiących i niewierzących – to owoce ALPHA Ta inicjatywa ma swoje miejsce także w Tarnowie, Dębicy i Bochni. Chętni mogą się już zapisywać!

W ALPHA będzie można uczestniczyć w Tarnowie od 9 października 2017 roku w parafii Św. Rodziny przy ul. Krakowskiej 41, gdzie organizacją kursu zajęła się Wspólnota Synaj. Natomiast studenci są zaproszeni w tym samym dniu do Duszpasterstwa Akademickiego Tratwa.

W związku z tym, że liczba miejsc na obu kursach jest ograniczona dobrze jest zgłosić wcześniej chęć uczestnictwa wypełniając formularz na stronie www.alpha.tarnow.pl, gdzie można też znaleźć szczegóły na temat samego kursu. Więcej informacji także na: polska.alpha.org.

Z kolei w Dębicy na kurs zaprasza wspólnota EFFATA przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego. ALPHA rozpocznie się 5 października o godz. 19 w salach dolnego kościoła. Ze względu na duże zainteresowanie ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

W Bochni ALPHA jest organizowana przy par. pw. św. Jana Nepomucena. Już w ten poniedziałek startują zapisy na trzecią edycję Kursu Alpha w Bochni. Kurs rozpocznie się 16 października (szczegóły na profilu facebook.com/alphabochnia).

Czym jest kurs ALPHA?

- To seria dziesięciu trzygodzinnych spotkań poruszających fundamentalne tematy chrześcijaństwa. Zaczynamy zawsze od wspólnej dobrej i obfitej kolacji na dużej sali w dolnym kościele św. Jana o godzinie 19.00. Gdy już się najemy, posłuchamy konferencji. Później, przy kawie lub herbacie i słodkim ciachu, rozmawiamy w mniejszych grupach, ale jeśli ktoś nie lubi mówić, to może słuchać innych.
Mniej więcej w połowie kursu odbędzie się wyjazd weekendowy (od piątku wieczorem do południa w niedzielę) - informują organizatorzy kursu w Bochni.

Dla kogo jest on przeznaczony?

- Dla starszych i młodszych, dla poukładanych, trochę pogubionych i bardzo pogmatwanych. Zwłaszcza dla tych, którzy nie wierzą, że wszystko da się na nowo poskładać. Dla tych, którzy czują się dobrze blisko ołtarza, ale i dla takich, którzy wolą przycupnąć za filarem albo ratować od upadku kościelne ogrodzenie. Dla tych, którzy kościoły omijają szerokim łukiem. Bywa, że cierpimy przez zniszczone relacje, zranienia z przeszłości, nałogi. Bywa, że mamy pretensje do Boga, do Kościoła i do księży. A czasem odwrotnie: wszystko w porządku, codzienna rutyna, cotygodniowa Msza, ale chciałoby się jakiejś świeżości. Nieraz wydaje się, że już nie ma nadziei, bo grzechy zbyt ciężkie, że to, co dobre, już nie wróci, że zabrnęło się za daleko. Ale w życiu każdego jest szansa na nową przygodę z Bogiem. I właśnie dlatego Parafia świętego Jana Nepomucena w Bochni zaprasza na trzecią bocheńską edycję kursu ALPHA do siebie - zapraszają organizatorzy.

Udział w spotkaniach kursu jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy ponoszą jedynie koszt wyjazdu weekendowego.

Duże powodzenie tej inicjatywy związane jest interesującą formułą, która opiera się na zasadach zawartych w nazwie ALPHA (z ang.): A- anyone can come - czyli każdy może przyjść, L - learning and laughter - uczestnicy uczą się i dobrze bawią, P - pasta - każde spotkanie zaczyna się od darmowej kolacji, H - help one another - uczestnicy kursu tworzą wspólnotę osób wspierających siebie nawzajem, A - ask of anything - uczestnik może pytać o wszystko i zgłaszać w dyskusji wszelkie swoje wątpliwości.

Kurs ALPHA powstał w Kościele Anglikańskim w 1992 roku. Został założony przez pastorów Nicky'ego Gumbela i Sandy'ego Millara i został poprzedzony kilkuletnimi badaniami, które dały odpowiedź na pytania: co sprawia mi trudność w mojej wierze i co przeszkadza mi w tym żebym uwierzył?

ALPHA od samego początku bardzo dynamicznie się rozwija. W chwili obecnej na całym świecie każdego roku odbywa się ponad 15 000 kursów. Kurs jest obecny w różnych kościołach chrześcijańskich, na wszystkich kontynentach, szkołach, parafiach, miejscach pracy, a nawet w więzieniach. Szacuje się, że do tej pory ALPHA ukończyło ponad 27 mln osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama