Nowy numer 28/2018 Archiwum

Wierzę w Kościół

Musimy szczerze wyznać, że nigdy do końca nie potrafimy zrozumieć rzeczywistości Kościoła, ponieważ Kościół jest tajemnicą.

Wejdźmy więc na tę drogę. Na początek samo słowo „Kościół”. Co ono oznacza i jaka jest jego geneza?

Najpierw trzeba zwrócić uwagę na podwójny sposób zapisu słowa „Kościół”. Raz piszemy to słowo z dużej, innym natomiast razem, z małej litery. Gdy spotykamy się pisownią z dużej litery, to chodzi w tym przypadku o Kościół w sensie wspólnoty wierzących w Chrystusa. Natomiast gdy spotykamy to słowo zapisane z małej litery, to chodzi w tym przypadku o kościół jako budynek sakralny. Mamy więc specyficzną grę słów. Możemy powiedzieć na przykład: Kościół gromadzi się w kościele na Eucharystię.

Co znaczy ten termin? Słowo Kościół pochodzi od greckiego ekklesia, to znaczy zwołanie, zgromadzenie. Tym greckim słowem Septuaginta tłumaczyła hebrajskie qahal, czyli zgromadzenie Ludu Bożego w czasie jego wędrówki do Ziemi Obiecanej (por. Wj 19). W tej formie przeszło ono do języka łacińskiego, a stąd do języków nowożytnych. We włoskim Chiesa, francuskim Eglise i hiszpańskim Iglesia, można z łatwością odkryć związek z łacińskim ecclesia. Polski termin Kościół pochodzi najprawdopodobniej od czeskiej przeróbki łacińskiego castellum, które znaczy gród, gródek[2].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kościół to wspólnota ludzi powołanych przez Chrystusa. Z czym zawsze łączyło się i wciąż łączy się powołanie?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl
lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor