Sukces uczniów SOSW ze Zbylitowskiej Góry na jeździeckiej olimpiadzie specjalnej i szansa na światowe finały w Abu-Dhabi!
Pięcioosobowa ekipa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego mieszczącego się jeszcze w Zbylitowskiej Górze, a już niedługo przenoszącego się do Dwudniaków, reprezentowała Małopolskę podczas na IX Ogólnopolskiego Mityngu Jeździeckiego Olimpiad Specjalnych, który się odbył w ostatni weekend w Drzonkowie.
– Na 10 startów nasi reprezentanci zdobyli aż 9 medali! Wszyscy startowali w dwóch konkurencjach: zręcznościowym biegu z przeszkodami oraz bardzo trudnym technicznie ujeżdżeniu – cieszy się Magdalena Pikul, psycholog w SOSW w Zbylitowskiej Górze, a zarazem trener reprezentacji.
Małopolskę na olimpiadzie reprezentowało 3 uczniów i 2 absolwentów tej szkoły. Daniel Sitek na koniu Good Bye zdobył aż 2 złote medale, Natalia Filar na Debiucie – 2 srebrne, Wojciech Teper startujący na Arkanasie – srebrny medal w biegu z przeszkodami i brązowy w ujeżdżeniu, Krystian Furmański również startujący na Arkanasie – srebrny medal w biegu z przeszkodami i brązowy w ujeżdżeniu, a Bożena Tyka na Salsie brązowy medal w biegu z przeszkodami. Trenerami reprezentacji są Magdalena Pikul oraz Maciej Witek.
Zawodnicy jeżdżą na co dzień w StadNince mieszczącej się od ponad 20 lat na terenie szkoły i przenoszącej się już wkrótce z całym ośrodkiem do Dwudniaków.
Daniel Sitek z Tuchowa uczący się w SOSW Zbylitowska Góra – Dwudniaki ma szansę dostać się do kadry narodowej i reprezentować Polskę na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi w 2019 arch. SOSW Zbylitowska Góra - Dwudniaki Ponadto Daniel Sitek z Tuchowa uczący się w SOSW Zbylitowska Góra – Dwudniaki ma szansę dostać się do kadry narodowej i reprezentować Polskę na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi w 2019. Z wszystkich złotych medalistów ogólnopolskiego mityngu zostanie wylosowanych 2 takich zawodników. Losowanie powinno odbyć się do końca tego roku.
– Większość ludzi dobrze zna idee ruchu olimpijskiego śledząc co 4 lata zmagania najlepszych sportowców w ramach tradycyjnej olimpiady. Coraz więcej osób wie, że do ruchu olimpijskiego zalicza się również paraolimpiadę, w której startują zawodnicy z niepełnosprawnością fizyczną. Najmniejsza jest świadomość tego, że trzecią gałęzią ruchu olimpijskiego są właśnie olimpiady specjalne zrzeszające sportowców z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Magdalena Pikul.
Kadrę reprezentującą Małopolskę podczas na IX Ogólnopolskiego Mityngu Jeździeckiego Olimpiad Specjalnych, który odbył się 12-15 października w Drzonkowie, zobacz TUTAJ.
Więcej o StadNince działającej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Zbylitowska Góra - Dwudniaki przeczytasz TUTAJ.