Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nie ma homilii długich, są tylko nudne

Ile dzisiaj powinno trwać kazanie? Dzieci synodu zadają pytania...

Postanowienia IV Synodu Diecezji Tarnowskiej określają czas trwania homilii na 15 - 20 minut. Dziś dla wielu to za długo...

– Nie ma homilii długich, są tylko nudne – kwituje wykładowca homiletyki w tarnowskim seminarium ks. Michał Dąbrówka. – O wiele ważniejsze jest to, o czym się mówi i jak – dodaje. Tego „jak” można się nauczyć, nie tylko w czasie formacji seminaryjnej.

Statuty IV synodu podkreślają potrzebę rozwijania przez księży swojego warsztatu kaznodziejskiego. – Wydaje się, że zabrakło w tym względzie konkretnej realizacji tego postulatu. Warto przemyśleć, jak to zrobić – podkreśla.

Choć wskazania dotyczące głoszenia słowa Bożego wydają się dotyczyć jedynie kaznodziei, to jednak IV Synod Diecezji Tarnowskiej opisał także obowiązki jego słuchaczy. Przede wszystkim są oni zobowiązani do słuchania go z uwagą i pobożnością, chętnego korzystania z rekolekcji, dni skupienia, nauk stanowych i konferencji.

Tym, co usłyszeliśmy, powinniśmy się dzielić z innymi, zwłaszcza w domu rodzinnym, a także wśród znajomych.

Ciekawie brzmi także zapis, że „w duchu odpowiedzialności za słowo Boże, [wierni winni] służyć pomocą duszpasterzom w przepowiadaniu przez uświadamianie im swych potrzeb religijnych, sugerowanie tematów, a nawet poprzez życzliwe uwagi dotyczące wygłaszanych przemówień”. Fikcja?

– Ideał, ale dlaczego mielibyśmy do niego nie dążyć!? – odpowiada ks. Dąbrówka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama