GN 2/2021 Archiwum

Każdy się liczy

O głosie młodych ludzi i sposobach ich udziału w V Synodzie Diecezji Tarnowskiej mówi ks. Marcin Baran

Mówi ksiądz Marcin Baran, diecezjalny duszpasterz młodzieży, członek Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej

Po pierwsze chciałbym powiedzieć, że bardzo ważny jest udział w synodzie każdego młodego człowieka, jak i każdego diecezjanina, bo na synodzie w jakimś sensie jest wykuwana droga, którą Kościół tarnowski pójdzie w najbliższych latach. To, jakie decyzje zapadną, jakie rozwiązania będą stosowane zależy głównie od tego, czy potrafimy dobrze zdiagnozować sytuację. Dlatego parę miesięcy temu poprosiliśmy członków ruchów i stowarzyszeń o przeprowadzenie „wywiadu” w swoich grupach oraz wśród swoich rówieśników. Materiał z tego już służył nam do dyskusji na Forum Młodzieży, które odbyło się w Limanowej. Ankieta wskazała na główne obszary troski młodych: liturgia, konkretna droga, program formacji i trzecie to współpraca z księżmi. Teraz chcielibyśmy przygotować szczegółową ankietę dotyczącą całości życia Kościoła, który dotyczy młodzieży i z tą ankietą udostępnioną online, przez internet, chcielibyśmy trafić do wszystkich młodych, tych aktywnych w grupach i wspólnotach, obecnych na katechezie i tych stojących na krawędzi, nawet tych, którzy sami siebie lokalizują już poza Kościołem, aby poznać ich zdanie. To zostanie zebrane i wykorzystane w synodowaniu, ale też będzie dla nas, odpowiadających za duszpasterstwo młodzieży materiałem do pracy pewnie na długie lata.

Młodzi w synodzie mogą wypowiedzieć się na pewno przez parafialne zespoły synodalne. W każdym z nich będą parafialni animatorzy młodzieży, których zadaniem będzie przedstawić nie tylko własny, prywatny pogląd na omawiane sprawy, ale zebrać opinie młodych w środowisku. Ten głos z parafii będzie bardzo ważny w synodzie. Wreszcie młodzi mogą wypowiedzieć się także przez formularz na stronie www.synodtarnow.pl. Wielu ludzi korzysta z możliwości przesłania dowolnych uwag dotyczących życia Kościoła. Każdy nadesłany głos jest zapisany i każdy głos będzie dyskutowany.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama