Nowy numer 3/2021 Archiwum

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada już blisko. Jak będą go świętować w diecezji?

Msze św., wieczornice patriotyczne, wypominki narodowe, śpiewanie pieśni, wreszcie pochody, biegi i rajdy rowerowe – w różnej formie diecezjanie będą świętować 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Poniżej prezentujemy wybrane wydarzenia:

Siedliska, rektorat św. Mikołaja

Pół godziny przed wieczorną Mszą św., o 15.30 odbędą się wypominki narodowe przygotowane przez młodzież. Gminne uroczystości odbędą się o 14.00 w Bobowej.

Chełm

11 listopada w kościele parafialnym o 9.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny i o pokój na świecie. Bezpośrednio po niej Akcja Katolicka organizuje II Patriotyczną Pielgrzymkę Rowerową do Niegowici i Pierzchowa.

Ciężkowice, Diecezjalny Dom Rekolekcyjny

W piątek 10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości w auli Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach odbędzie się wieczornica patriotyczna dla rodzin, które w tym czasie będą brać udział w rekolekcjach małżeńskich. Blisko 120 osób, młode małżeństwa z dziećmi, będzie śpiewać piosenki patriotyczne, żołnierskie oraz ułańskie przyśpiewki i żurawiejki.

W przerwach między śpiewaniem będzie przypomniana historia odzyskania niepodległości z listopada 1918 roku ze szczególnym uwzględnieniem roli kawalerii.

Będzie też okazja do zobaczenia oryginalnego przedwojennego munduru kawalerzysty oraz jego wyposażenia bojowego i galowego. Jest także przewidziany pokaz władania szablą i prezentacja innych elementów wojskowego rzemiosła z okresu II Rzeczypospolitej.

Wieczór przygotował ks. dyrektor Marcin Krępa wraz z siostrami służebniczkami pracującymi w domu rekolekcyjnym.

Limanowa

Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada o godz. 11.45 w bazylice limanowskiej odbędzie się koncert "Tobie, Ojczyzno" w wykonaniu chóru mieszanego Canticum Iubilaeum oraz zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny.

Łężkowice

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w piątek 10 listopada w Targowisku. Uroczysta Msza święta o 11.00 w kaplicy, następnie Apel Poległych pod Pomnikiem Niepodległości i na zakończenie akademia w szkole w Targowisku.

Brzesko, par. św. Jakuba

W piątek 10 listopada pedagodzy i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Brzesku zapraszają na Wypominki Narodowe, czyli program religijno-patriotyczny „Z poezją i pieśnią na ustach w drodze do wolności”. Program rozpocznie się w kościele św. Jakuba o 18.00.

Dębica

Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” i Katolickie Centrum Edukacji „KANA” w Dębicy zapraszają na wieczornicy patriotyczną, która będzie miała miejsce w kościele pw. Ducha Świętego 12 listopada o 15.00 i zostanie połączona z modlitwą za ojczyznę.

W przygotowanie wieczornicy zaangażowali się dorośli wolontariusze działający w ramach Stowarzyszenia im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”, młodzież i dzieci, którzy uczestniczą w zajęciach muzycznych i recytatorskich.

W czasie wieczornicy „Bo na Chrystusa my poszli werbunek” zostanie ukazana historii Polski związana z dążeniami Polaków do odzyskania niepodległości od XVIII do XX wieku. Poszczególne okresy historyczne zostaną zaprezentowane poprzez odpowiedni dobór pieśni i poezji oraz występy artystyczne, w tym prezentujące tradycje oręża polskiego. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Drogi ku wolności” współfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Bezpośrednio po Wieczornicy organizatorzy zapraszają mieszkańców Ziemi Dębickiej do wspólnego śpiewania w ramach I Dębickiej Lekcji Śpiewu Patriotycznego. 

Uszew

11 listopada młodzież oraz panowie z grupy teatralnej działającej przy świetlicy w Uszwi zapraszają do kościoła parafialnego na Wypominki Narodowe połączone ze śpiewem najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które poprzedzi Msza św. w intencji ojczyzny o 17.00.

Gromnik - Siemiechów

Gminne obchody Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada. O 9.00 w kościele parafialnym w Siemiechowie zostanie odprawiona Msza św. O 10.00 miejscowa orkiestra dęta zagra koncert pieśni patriotycznych. O 16.00 w Gromniku nastąpi złożenie kwiatów pod obeliskiem obok Urzędu Gminy, tuż po tym przejście do Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku na przedstawienie „Z fortepianem w walizce” w wykonaniu Koła Teatralnego działającego przy GOK.

Olesno

11 listopada o 9.00 w kościele parafialnym zostanie odprawiona Msza św. za ojczyznę. Następnie młodzież z gimnazjum przedstawi krótki program patriotyczny. Po nim na cmentarzu parafialnym zostanie poświęcony Pomnik Poległych za Ojczyznę.

Mielec

Grupa Młodzieżowa przy parafii MBNP zaprasza na inscenizację z okazji rocznicy odzyskania niepodległości „Bóg w historii narodu”. Inscenizacja odbędzie się 11 listopada w kościele parafialnym po wieczornej Mszy św. o 18.00.

Z kolei młodzież z parafii pw. Ducha Świętego 11 listopada zaprasza na Wieczornicę Patriotyczną, która odbędzie się w dolnym kościele o godz. 17.

W kościele pw. Marka Ewangelisty w Mielcu-Rzochowie 11 listopada o godz. 17 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny. Po niej odbędzie się Apel Poległych przygotowany przez młodzież "Za Polskę, by nigdy nie zginęła".

Tymbark

10 listopada o 14.30 w przedszkolu integracyjnym im. św. Kingi odbędzie się akademia przygotowana przez przedszkolaków.

11 listopada Msza św. za ojczyznę zostanie odprawiona w kościele parafialnym o 11.00. Po Mszy św. przemarsz na tymbarski Rynek i dalsza część obchodów. O 18.00 w kościele parafialnym młodzież przedstawi Wypominki Narodowe.

Okulice

Świetlica w Bratucicach, Bratuckie Stowarzyszenie Kulturalne, Caritas Parafialna serdecznie zapraszają na Wieczór Patriotyczny połączony z inscenizacją „Wiejskiego wesela” organizowany w Domu Pielgrzyma 12 listopada (niedziela) o 16.00.

Wojnicz

11 listopada w wojnickiej kolegiacie o 9.30 zostanie odprawiona Msza św. za ojczyznę, a potem przemarsz i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości.

W sobotę odbędzie się też Dekanalne Spotkanie Młodzieży połączone z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o 18.00, po której będzie miała miejsce Wieczornica Patriotyczna przygotowana przez członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z parafii.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wojnickiej zaprasza 11 listopada na V Rowerowy Rajd Niepodległości Wojnicz - Łowczówek. Start o 8.30 koło Pomnika Niepodległości. Można jechać również samochodami. Organizatorzy zapraszają na spotkanie przy cmentarzu legionistów polskich w Łowczówku i składanie kwiatów na grobach poległych z gminy Wojnicz.

Łęg Tarnowski

Szkoła podstawowa w Bobrownikach Wielkich oraz orkiestra parafialna zapraszają na koncert pieśni patriotycznych „Muzyczne drogi do Niepodległości...”, który odbędzie się 10 listopada (piątek) po wieczornej Mszy Świętej.

Szczawnica

W sobotę 11 listopada obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o 8.30 przy pomniku na miejscu dawnego kościoła. Następnie uczestnicy przejdą uroczyście do kościoła parafialnego, gdzie po występie scholi parafialnej o 9.30 rozpocznie się Msza Święta w intencji ojczyzny. Kolejnymi punktami programu obchodów będą Bieg Niepodległości oraz konkurs piosenki patriotycznej i religijnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama