W 725. rocznicę lokacji miasta mocą Stolicy Apostolskiej ogłoszono tu oficjalny patronat świętej, wzmacniając go i obwieszczając światu.
8 listopada, dokładnie w 725. rocznicę nadania przez Wacława II Czeskiego aktu lokacyjnego miastu, w bazylice nowosądeckiej odbyła się uroczystość oficjalnego ogłoszenia św. Małgorzaty Antiocheńskiej patronką Nowego Sącza. Stosowny akt na mocy Stolicy Apostolskiej zatwierdzający patronat wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Mszy św., podczas której się to dokonało, przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Biskup poświęcił także nowy sztandar miasta ufundowany przez Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości oraz figurę św. Małgorzaty.
Galerię zdjęć z uroczystości zamieściliśmy tutaj: OGŁOSZENIE ŚW. MAŁGORZATY PATRONKĄ NOWEGO SĄCZA.
Kult św. Małgorzaty na tym terenie jest starszy niż miasto, a dzisiejsza uroczystość go niejako wzmacnia i obwieszcza światu. Jak mówił w homilii bp Andrzej Jeż, ta święta męczennica przeplatała przez te wszystkie wieki złotą nicią burzliwą, momentami wręcz męczeńską historię Nowego Sącza, doświadczanego przez pożary, naznaczonego hekatombą wielu ofiar i wysiłkiem pokoleń i cierpień wielu ludzi. Równocześnie miasto przez swoją wierność Bogu i człowiekowi rozwijało się i uwypuklało to, co w nim jest wyjątkowego i szczególnego.
– Władze komunistyczne miały świadomość tego, czym jest to miasto, że ma bardzo głęboki wyraz patriotyczny, a także religijny, duchowy, dlatego robiono wszystko, żeby te dwa filary zniszczyć przez długie lata. Wierzę i ufam, że miasto się nie ugięło i jest nadal sobą dzięki pokoleniu, które go teraz zamieszkuje – mówił biskup.
Przedstawiciele rady parafialnej na pamiątkę wydarzenia podarowali biskupowi Andrzejowi figurę św. Małgorzaty Beata Malec-Suwara /Foto Gość Hierarcha zauważył, iż w przyjęciu oficjalnego patronatu nie chodzi jedynie o akt formalny i o to, że w kilku miejscach w mieście zamieszczone zostaną tablice pamiątkowe, które uwzględnią jubileusze czy tę uroczystość. – Chodzi o głębsze doświadczenie obecności św. Małgorzaty w naszym codziennym życiu – dodał.
Przypomniał wierność Bogu i niezłomność świętej. Dziś, kiedy w Europie jest duży napór, by wyrzucić to dziedzictwo poza nawias, ona pokazuje, że ze złem nie można się układać, iść na kompromis, przyzwyczajać do jego obecności. – Tutaj nie da się uprawiać tzw. dyplomacji – mówił biskup, zachęcając do wierności dobru.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż przekazuje prezydentowi Nowego Sącza Ryszardowi Nowakowi akt wydany na mocy papieża Franciszka przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanawiający św. Małgorzatę Antiocheńską, dziewicę i męczennicę, patronką Nowego Sącza i orędowniczką u Boga wraz z prawami wyrażonymi w normach liturgicznych Beata Malec-Suwara /Foto Gość – Dzisiejszy Nowy Sącz potrzebuje chrześcijan konsekwentnych, którzy w zwyczajnych warunkach życia rodzinnego i zawodowego podejmują wiernie i odpowiedzialnie swoje obowiązki, dotyczy to także polityki, działalności, gospodarczej, społecznej, prawodawczej, szkolnictwa, służby zdrowia. Na tych płaszczyznach również w imię pięknej i zobowiązującej historii miasta niech nie zabraknie ducha służby, uczciwości, prawdy i troski o dobro wspólne – apelował biskup.
– Życzę wam, byście pod patronatem św. Małgorzaty tworzyli wspólnie, powtarzam wspólnie, miasto Boże, miasto Bożych ludzi – dodał.
Starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości Jan First przekazuje na ręce prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka nowy sztandar miasta poświęcony dziś przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża Beata Malec-Suwara /Foto Gość W uroczystości, która rozpoczęła się Mszą św. w bazylice św. Małgorzaty, wzięli udział kanonicy sądeckiej kapituły kolegiackiej, księża proboszczowie z Nowego Sącza, siostry zakonne, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, który ufundował nowy sztandar miasta, honorowi obywatele miasta, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, władze i radni Nowego Sącza, władze powiatu nowosądeckiego, burmistrzowie i wójtowie gmin ościennych, przedstawiciele miast partnerskich, służby mundurowe, przedstawiciele szkół, jednostek samorządowych i mieszkańcy miasta.
To oni mówią, że dzień ten dla nich jest wyjątkowy. Pan Stanisław Leśniak z Nowego Sącza uważa, że św. Małgorzata powinna jeszcze bardziej zostać wyeksponowana, także w kościele. Choć jak dzisiaj przypomniał ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz fary, 9 lat temu za sprawą bp. Andrzeja Jeża powstała w bazylice kaplica poświęcona tej świętej, wcześniej był tu tylko niewielki obraz powieszony w transepcie. Z kolei Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu na nowo organizuje jarmarki św. Małgorzaty.