11 listopada w Oleśnie poświęcono pomnik pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Pomnik znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym. Stał w tym miejscu od dawna, ale był mocno zniszczony. Dlatego parafia, przy udziale wojewody małopolskiego, zdecydowała się wykonać nowy pomnik pomordowanych. Na nowym pomniku umieszczono jednak tę samą, pierwotną tablicę z nazwiskami 9 znanych i 25 bezimiennych osób pomordowanych. Na niej tez znajduje się napis, znaleziony na obrazku znalezionym przy jednym z zamordowanych: „Do wolności lub do Matki Ziemi niech Madonna Ostrobramska będzie z nami”.
- Wspominamy dziś naszych przodków, którzy walczyli i wywalczyli nam niepodległość. Także wszystkich, którym ojczyzna była tak droga, że oddali za nią życie, że poświęcili jej zdrowie. Ale dziś potrzeba także spojrzenia wprzód, potrzeba rzetelnej refleksji i podejmowania przedsięwzięć i czynów, które budują, czynią piękną Polskę, ojczyznę naszą – mówił we wprowadzeniu do Mszy św. ks. prałat Jan Rybak, proboszcz parafii.
W Mszy św., którą poprzedziła akademia przygotowana po raz 19. z okazji święta narodowego przez uczniów miejscowego Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego, wzięli udział mieszkańcy Powiśla, strażacy z państwowej straży i straży ochotniczych, młodzież. Obecny był również wicewojewoda małopolski Józef Gawron, poseł Wiesław Krajewski, wójt gminy Witold Morawiec.
Ksiądz Rybak przypomniał wydarzenia z 8 września 1939 roku, kiedy to po południu , jak zapisał ks. Jakubowski, poprzedni proboszcz, zaczęło coś ogromnie huczeć od strony Wielopola. Wjechało kilka czołgów i żołnierze na motorach. W Oleśnie pozeskakiwali z motorów. Wtedy przywitały ich wystrzały polskich żołnierzy, którzy zostali otoczeni i zginęli. Na drugi dzień pochowano ich we wspólnej mogile na oleśnieńskim cmentarzu.