Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nauczyć czy zaprowadzić?

Dzieci IV Synodu zadają pytania. Tym razem - czym jest i po co jest katecheza...

Druga część pierwszej księgi dokumentów IV Synodu mówi o katechizacji jako ściśle połączonej z przepowiadaniem słowa Bożego... O roli katechezy w diecezji specjalnie dla "Gościa Tarnowskiego" mówi ks. dr Tomasz Lelito, dyrektor wydziału katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie.

W dokumentach IV Synodu Diecezji Tarnowskiej czytamy, że „katecheza jest systematycznym i uporządkowanym wprowadzeniem człowieka w ciągu całego życia w Objawienie Boże” (Stat. 16.§ 1).

Czy ta definicja pasuje do dzisiejszych czasów? Czym jest katecheza?

ks. dr Tomasz Lelito   ks. dr Tomasz Lelito
ks. Zbigniew Wielgosz/Foto Gość
- Definicja synodalna opiera się na tym, co Kościół wypracował w dziedzinie katechezy, a co zostało zawarte w dokumentach takich jak „Dyrektorium ogólne o katechizacji”, „Polskie Dyrektorium katechetyczne”, a wcześniej w nauczaniu, zwłaszcza w adhortacji Jana Pawła II „Cathehesi tradendae”.

Papież pisze w niej, że katecheza jest wychowaniem w wierze dzieci, młodzieży i dorosłych, obejmuje nauczanie doktryny chrześcijańskiej przekazywane w sposób systematyczny i całościowy dla wprowadzenia wierzących w pełnię życia chrześcijańskiego.

Nadrzędnym celem katechezy jest nie tylko doprowadzenie osoby katechizowanej do spotkania z Jezusem, ale do komunii, a nawet głębokiej zażyłości z Jezusem. To jest cel zawsze aktualny i niezmienny.

Mówiąc prosto – katecheta ma doprowadzić ucznia do Jezusa.

Są też cele szczegółowe, które wpływają na zadania katechezy. To jest m.in. wychowanie w wierze, liturgiczne, moralne, do modlitwy, do życia w społeczeństwie, patriotyczne - wylicza ks. Lelito.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama