Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kazać czy rozmawiać?

Czym różni się przekaz z ambony od przekazu na katechezie. Dzieci IV Synodu zadają pytania...

Druga część pierwszej księgi dokumentów IV Synodu mówi o katechizacji jako ściśle połączonej z przepowiadaniem słowa Bożego... O roli katechezy w diecezji specjalnie dla "Gościa Tarnowskiego" mówi ks. dr Tomasz Lelito, dyrektor wydziału katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Skoro z katechezą dorosłych jest słabo, to czy nie zastąpić jej kazaniem katechizmowym?

  ks. dr Tomasz Lelito
ks. Zbigniew Wielgosz/Foto Gość
- Ale to nie jest to samo. Kazanie jest jednostronnym przekazem i to w czasie liturgii. Ksiądz mówi, wierni słuchają.

Natomiast katecheza dorosłych jest czymś znacznie więcej. Po pierwsze dlatego, że daje możliwość interakcji, wypowiedzenia się, zadania pytania, dyskusji.

Katecheta na spotkaniu dla dorosłych może korzystać z różnych metod, pomocy, których nie da się zabrać na ambonę.

Optymalne byłyby spotkania w małych grupach, dla chętnych, w salach przy parafii.

Przestrzenią katechezy dorosłych mogą być spotkania grup parafialnych, ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w parafii. W ramach tych spotkań można wprowadzić systematyczną katechezę dorosłych - mówi ks. Lelito.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma