Nowy numer 3/2021 Archiwum

Organista św. Piotra

W Tarnowie odbędą się Dni Cecyliańskie. Gościem specjalnym będzie Gianluca Libertucci - organista z Watykanu.

Od 18 do 25 listopada odbędą się VII Tarnowskie Dni Cecyliańskie. Zaplanowano koncerty organowe i chóralne, warsztaty muzyczne, a także konkurs i sesję naukową. Gościem specjalnym Dni będzie m.in. organista bazyliki św. Piotra w Watykanie.

- Bogaty program wydarzeń przygotowano z okazji przypadającego 22 listopada liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Chcemy w ciągu tych dni zwrócić uwagę na piękno muzyki liturgicznej, animować sakralną kulturę muzyczną, a także pokazywać, zwłaszcza młodym adeptom sztuki organowej, jak powinna wyglądać piękna liturgia - mówi ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Dni Cecyliańskie rozpoczną się w sobotę 18 listopada. O 11.30 będzie miała miejsce audycja organowa w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Wystąpią uczniowie Studium. Natomiast w niedzielę, o 19.30, w kościele pw. Dobrego Pasterza w Tarnowie wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. W następnych dniach zaplanowano także warsztaty, recitale organowe oraz ogólnopolski konkurs organowy i konferencję naukową na temat: „Ks. Franciszek Walczyński i jego epoka”.

Z kolei 25 listopada o godz. 18.45 w wykonaniu organisty bazyliki św. Piotra w Watykanie, sig. Gianluca Libertucci, będzie można posłuchać recitalu organowego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie. Podczas Dni Cecyliańskich na organach zagrają także Jarosław Wróblewski z Warszawy i Tomasz Orlow z Katowic.

Uczestnicy Dni Cecyliańskich będą mogli również posłuchać tarnowskich chórów katedralnych: Puellae Orantes i Pueri Cantores Tarnovienses.

Organizatorem wydarzeń jest Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie we współpracy z Wydziałem Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, Diecezjalnym Studium Organistowskim im. ks. K. Pasionka w Tarnowie, Zespołem Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie, Duszpasterstwem Środowisk Twórczych, Bazyliką Katedralną w Tarnowie, parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie oraz parafią Dobrego Pasterza w Tarnowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama