Nowy numer 2/2021 Archiwum

Papież już tam zostanie przejdź do galerii

Szkoła w Ciężkowicach zmieniła patrona. Świętowanie nowego imienia rozpoczęło się w sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego z udziałem abp. Henryka Nowackiego.

23 listopada Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach w miejscowym sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego rozpoczęła świętowanie nadania jej imienia św. Jana Pawła II.

Mszy św. przewodniczył abp Henryk Nowacki, który pracował z papieżem Polakiem kilkanaście lat. – Widziałem, jak cieszył się ze spotkań z młodymi, poświęcał im dużo czasu, rozmawiał z uczniami, zadawał im pytania, interesował się ich nauką. Każdego roku pisał specjalny list do młodzieży i urządzał spotkania z nimi raz do roku w Rzymie, a raz na trzy lata spotykał się z nimi podczas Światowych Dni Młodzieży – mówił arcybiskup. – Ojciec Święty kochał młodzież – dodał.

Społeczności szkolnej gratulował wyboru patrona, ale też zauważył, że przyjęcie jego imienia zobowiązuje do solidnej nauki, bycia dobrym człowiekiem, ale nade wszystko życia w bliskości z Jezusem, rozwijania swojej wiary.

– To on wołał do młodych: "Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Chrystus chce być z wami" – przypomniał. – Nie wstydźmy się Jezusa, nie bójmy się Jezusa, żebyśmy byli blisko Niego i Go kochali – mówił, wskazując, że przykład wiary daje patron szkoły – św. Jan Paweł II, który dużo czasu poświęcał na rozmowę z Panem Jezusem.

Nakreślił także zadania dla rodziców, nauczycieli i wychowawców szkoły, która powinna nie tylko informować, ale kształcić, formować i wychowywać.

Arcybiskup Henryk Nowacki poświęcił także nowy sztandar szkoły. Podarował jej także zbiór przemówień wygłoszonych przez Jana Pawła II przed modlitwą "Anioł Pański".

Papież już tam zostanie   Arcybiskup poświęcił także nowy sztandar szkoły Beata Malec-Suwara /Foto Gość Parafii na pamiątkę tego dnia przekazał relikwie św. Jana Pawła II, będące kawałkiem jego sutanny. – Papież między wami już zostanie. Niech jego obecność w waszej parafii pomaga wszystkim na drodze do świętości, w trudach życia, niech umacnia waszą wiarę i odwagę w obronie wartości chrześcijańskich i godności człowieka – życzył hierarcha.

Papież już tam zostanie   Hierarcha przekazał ciężkowickiej parafii na ręce proboszcza ks. dziekana Jana Zająca relikwie św. Jana Pawła II Beata Malec-Suwara /Foto Gość Jak mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach Zofia Tarasek, do tej uroczystości szkoła przygotowywała się cały ubiegły rok szkolny. Ostateczną decyzję o zmianie imienia szkoły ze Stefanii Sempołowskiej na św. Jan Paweł II podjęła Rada Miejska uchwałą w dniu 18 października 2017 roku.

– Stefania Sempołowska jest postacią mało znaną, a patronem powinna być osoba, którą każde dziecko zna. W ubiegłym roku więc skierowaliśmy ankiety do uczniów, rodziców i mieszkańców Ciężkowic, aby zasugerowali w nich swoje propozycje patrona. Niemal w 90 procentach wskazywano na św. Jana Pawła II. Nie jest to więc narzucony patron – zauważa pani dyrektor.

Papież Polak szkole od dawna był bliski. Po jego śmierci placówka wydała tom wierszy jemu poświęconych, a napisanych przez uczniów. Kolejny tomik powstał także na dzień dzisiejszej uroczystości.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż w liście skierowanym do uczestników uroczystości zaprosił szkołę do włączenia się do Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II, której asystentem kościelnym jest ks. Czesław Paszyński.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama